چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 08:55

شرایط کنونی و ابن الوقت‌های اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علی پاکزاد

عبارت "شرایط کنونی" اگر درست به خاطر داشته باشم در سالهای 90 یا 91 بود که توسط شهرام شکیبا به طنز کشیده شد و هنوز در همان "شرایط کنونی" قرار داریم البته با اندکی تفاوت.

اگر تا دیروز "شرایط کنونی" مختص به مباحث سیاسی و تقابل بین جناحهای سیاسی بود امروز بازی به میدان اقتصاد کشیده و از زمین سیاست فراتر رفته؛ اما این وضعیت متاسفانه بسیار خطرناک است.

بازی در زمین سیاست مختصات و ادمهای خودش را دارد و میزان تاثیر آن نیز شاید برای عامه مردم چندان قابل لمس نباشد ولی جنگ بازی سیاسی در زمین اقتصاد آنهم در وضعیتی که تهدیدات خارجی پر رنگ تر از قبل است تبعاتش را تمامی اقشار جامعه با پوست و خون خود لمس کرده و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

در این میان البته نه بازیگران سیاسی بلکه خطرناک ترین بازیگران، گروه‌های منفعت طلب و سودجویی هستند که به هیچ نحله فکری و ایدئولوژیکی بستگی نداشته و در ادبیات کمی قبل تر آنها را فرزندان زمان یا ابن الوقت ها خطاب می کردند.

این گروه ها که در ادبیات اقتصادی این روزها به سوداگران و رانتخوران معروفند در میانه جنگ بازی اقتصادی، سیاسیون چنان بلایی سر دارایی های ملی می آورند که سالها برای ترمیم آن باید هزینه کرد.

نمونه این بندبازی جهش دیروز بازار ارز بود که تنها به بهانه دیدار رهبران دو کشور امریکا و کره شمالی اتفاق افتاده است.

همین بهانه باعث فعالیت شدید نوسان گیران بازار ارز  و فشار به قیمت ها شده است و در عمل تصویری از یک بازار متشنج به اذهان عمومی ارایه و در نهایت هیچان قیمتی اتفاق می افتد.

توقف بازاری نتیجه این فضاست، یعنی بازاری که در سه دهه اخیر و به دلیل بد سلیقگی دولت‌ها نوسانات خود را به نبض بازار سوداگری دلار بسته است، در طبیعی ترین شکل خود قفل شده و خریدار و فروشنده کپ می‌کنند، این یعنی توقف گردش اقتصاد برای ساعاتی چند و تحمیل زیان به اقتصاد ملی.

در این میان جنگ سالاران سیاسی که زمینه این بازی جنگی اقتصادی را طراحی کرده اند و زمینه آنرا فراهم ساخته اند در عمل برسر شاخ بن می برند و متوجه نیستند همین شوکهای لحظه ای که امیداورم لحظه ای باشد فقط و فقط کلیت حاکمیت را زیر سئوال می برد و ناراضی تراشی هایی که در این میدان شکل می گیرد محدود به حناجی خواص نخواهد بود و در عمل همه بازنده اند.

تا زمانی که تلاش شود شرایط کنونی را حفظ کنیم تا دولتی را تضعیف یا رقیبی را از میدان به در کنیم نمی توانیم به مشکلات واقعی پرداخته و تنها به تکثیر ابن الوقت های اقتصادی کمک خواهیم کرد.

خواندن 506 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395