دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 08:41

دیپلماسی خارجی و ساده لوحی‌های احساسی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علی پاکزاد

در روزهای پس از اقدام ترامپ در قبال برجام شاهد واکنش‌های فراوانی بودیم که یکی از پرحاشیه‌ترین این اقدامات، آتش افروزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بود که از همان لحظه وقوع، اظهارات چهره‌های شناخته شده سیاسی نگاهی نقادانه و حتی طنز را نسبت به این حرکت منعکس می کرد.

اما فارغ از تمامی این حواشی و ارزیابی‌ها نکته ای که به نظر ناگفته باقی ماند برخورد احساسی افرادی است (که شاید هیچ شائبه ای در دلبستگی‌های انقلابی شان وجود نداشته باشد) با موضوعاتی که احساس بردار نیست. موضوع دیپلماسی خارجی به قدری پیچیده است که در تمام کشورها برای تصمیم گیری در قبال آن دستگاه‌های عریض و طویل تأسیس می‌شوند و متخصیصن دیپلماسی، امنیتی، حقوق و روابط بین الملل در آن به ارزیابی و جمع بندی می‌پردازند. اما در ایران و در سطوحی مانند مجلس که انتظار برخوردهای پخته تر با موضوعات می رود، متاسفانه غلیان احساسات صحنه هایی خلق می کند که روایت طنز از آنها منطقی تر به نظر می رسد.

پیچیدگی این روابط اما زمانی که مشخص‌تر می‌شود که به سخنان روز گذشته حسن روحانی در دیدار خود با جمعی از جوانان، زنان و دانشجویان دقت کنیم. وی در تشریح دلیل پایبندی ایران به برجام می‌گوید ادبیات ترامپ نشان می‌داد که او انتظار دارد ایران نیز در واکنش به خروج او از برجام، برجام را ترک کند تا به این وسیله زمینه ای برای برخوردهای نظامی از طرف آمریکا و متحدان منطقه ای اش علیه ایران فراهم شود، اما ماندن ایران در برجام و تاکید بر تامین منافع ایران از سوی 5 عضو دیگر برجام، باعث ناکام ماندن این برنامه شد.

همین کلام ساده گویای برنامه پیچیده ای است که مهره چینی‌های آن در زمین دیپلماسی خارجی از سوی کشورهای قدرتمند به اجرا گذاشته می‌شود. در این چند سطر قصد ندارم در دفاع از تیم دیپلماسی خارجی ایران یا سیاست ایران در قبال برجام چیزی بنویسم و تنها تلاشم تاکید بر همین پیچیدگی‌ها و پرهیز از برخوردهای احساسی با موضوعاتی از این دست است.

ترامپ منافع خود را در منطقه دنبال می‌کند و ایران نیز در این فضا باید به گونه ای حرکت کند که منافع جنگ طلبانه آمریکا دامنگیرش نشده و در ضمن بتواند منافع خود را در منطقه حفظ کند. در چنین فضایی که بسیار پیچیده تر از تحلیل‌های تک بعدی و نگرش‌های احساسی است که بروز بخشی از آنها را در صحن علنی مجلس شاهد بودیم، تنها توصیه اعتماد است به دستگاه دیپلماسی و تصمیمات آن که تحت نظارت رهبری و شورای امنیت ملی گرفته می‌شود و صد البته پرهیز از عکس العمل‌های احساسی در تربیون های رسمی و انظار رسانه های جمعی.

خواندن 749 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395