یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 08:21

سلیقه مدیریتی با مشارکت عمومی همخوانی ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

علی پاکزاد

مردم بارها ثابت کرده اند، پای کارند و هرجا نیاز بوده با دل و جان حضور پیدا کرده اند اما متاسفانه سلیقه مدیریتی باعث شده است مشارکت‌های مردمی محدود به دوره‌های انتخاباتی و برخی عرصه‌های سیاسی شود در حالی که حضور مردم در صحنه‌های اقتصادی می‌تواند تضمینی بر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تنها راه برون رفت از بن بست تحریم ها باشد.

مردم همیشه و در تمامی عرصه‌ها حاضرند برای کشور جانفشانی کنند ولی متاسفانه آنچه امکان بروز و ثبوت این توانایی مردم آب و خاک را نمی‌دهد، حاکمیت نوعی سلیقه مدیریتی مانع این اتفاق می‌شود. سلیقه ای که در هیچ کجا ثبت و ضبط نشده ولی به قانونی نانوشته در مدیریت اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

واقعیت این است که از نظر مدیران کار با عامه مردم سخت است و تنها مردم باید در عرصه‌هایی محدود و انتخاب شده به صحنه آورده شوند و در راستای آنچه برای ایشان پیش‌بینی شده حرکت کنند ولی اگر بخواهیم یک گام از این محدوده فراتر بگذرایم با دیوار نامرئی همان سلیقه مدیریتی برخورد می‌کنیم که ترجیح می‌دهد به مردم نگاهی ابزاری داشته باشند.

البته تا حدودی هم صاحب منصبان این تفکر حق دارند، کار با مردم سخت است. زیرا زمانی که مشارکت مردمی را می‌خواهید باید به تک تک آنها پاسخگو باشید در حالی که اگر در جایگاه مصلح از منابع نفتی به پول پاشی بپردازید نیازی به پاسخگویی نیست و جایگاه شما برای مردم قداستی پیدا می کند مثال زدنی.

در حالی که اگر مردم در تمامی صحنه ها حضور پیدا کنند مثلا فلان صاحب منصب مجبور می شود به فلان کارگر پاسخگو باشد و توضیح دهد که چرا عملکردش با وعده‌هایش متناسب نبوده است، بنابراین سلیقه مدیریتی که به آن اشاره شد در عمل اجازه نمی‌دهد مردم در تمامی عرصه‌های اقتصادی به کار گرفته شده و به مشارکت دعوت شوند تا بعد ایجاد حقی نشود که بعد تر نیاز به پاسخگویی داشته باشد.

اقتصاد ایران در سال‌های جنگ بر دوش همین مردم به گردش درآمد، کمبودها تحمل شد و تولید به رغم کاهش هیچگاه متوقف نشد. اگر این سلیقه مدیریتی در جمهوری اسلامی تصحیح نشود نمی‌توانیم از همیاری مردم به عنوان بزرگترین برگ برنده ایران در مقابله با زیاده خواهی‌های ترامپ و متحدین منطقه ای اش، استفاده کنیم.

 

خواندن 774 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395