دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 08:30

در نقد سیاست‌های ارزی، مردم از نظر نمایندگان چند نفرند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علی پاکزاد

در حالی که دولت تلاش دارد ساماندهی بازار ارز را با هدف جلوگیری از بحران اقتصادی اجرا کند و بی اثر کردن تمهیدات دولت آمریکا برای در بن بست قراردادن اقتصاد ایران نیاز به اتخاذ سیاست‌های کنترلی در بازار ارز است ولی به رغم منطقی بودن اقدامات دولت همچنان صدای مخالفت با سیاست‌های دولت از گوشه و کنار شنیده می‌شود و با عناوینی مانند باید بررسی شود تلاش می‌کنند بر متن سیاست‌های ارزی دولت حاشیه ای بزنند. لذا اینهمه هزینه و حاشیه سازی به خودی خود شک برانگیز است، آیا واقعا کسانی که این نوع جریانات را هدایت می‌کنند دغدغه ملی دارند؟ عبارت‌هایی مانند" صادرکنندگان سامانه نیما را دوست ندارند"،" صادرات با ارز 4200 تومان صرفه ندارد"،" صاحبان ارز باید امکان مبادله آزادانه آنرا داشته باشند"،"سیاست‌های ارزی دولت نمی تواند تداوم پیدا کند" و... چه هدفی را دنبال می کنند؟
شاید بتوان با اطمینان گفت این حاشیه پردازی‌ها تنها جهت پیدا کردن منفذی برای متزلزل کردن سیاست‌های دولت، به نفع سوداگران است؛ زیرا به رغم ایراداتی که شاید بتوان بر اقدام دولت وارد دانست اگر شرایط کلان ومنافع ملی درنظر گرفته شود این بی قراری های سخیف و غیر ملی، سیاست‌های ارزی دولت را ناممکن و ناپایدار جلوه داده،  قدرت تصمیم گیری برای فعالان اقتصاد مولد کشور را تضیف می کند.
گرچه مدت هاست که رابطه اصلاح شده در دولت هاشمی و دولت اصلاحات، بین بخش های سه گانه اقتصادی کشور، بخصوص دولت و بخش خصوصی، دردولت های نهم و دهم گسسته شده است، اما تلاش دولت فعلی و تشکل‌های بخش خصوصی بخصوص اتاق بازرگانی، می تواند به ترمیم مجدد این رابطه کمک کند، اما به نظر می‌رسد بروز طبقه سوداگران ورانت خواران اقتصادی و قدرت گرفتن و افزایش نفوذ آنان در محافل مخالف دولت، در این همگرایی دولت و فعالان اقتصادی مانع تراشی می کند.
در این مسیر به سه نکته زیرکانه تکیه می‌کنند، اول بزرگنمایی ضعف‌های اجرای سیاست‌های ارزی دولت، دوم ایجاد حق برای صادرکنندگان در عدم انتقال ارز به کشور و سوم به رخ کشیدن بازار سیاه تکیده و محدود ارزی و اصل قرار دادن نرخ های قاچاق ارز، که در نهایت این امر را القاء کنند که سیاست ارزی دولت ناپایدار و کم دوام خواهد بود.
به هرحال وقتی سوداگران صادراتی، به خاطر عدم النفع کثیر (نه ضرر) حاضر به همراهی با منافع ملی نیستند، نمی‌توانند در گروه دوستان تعریف شوند، اما سوال اینجاست که آیا نمایندگان مجلس هم از چنین تحلیلی در مورد سوداگران برخوردارند؟
چه کسانی، با چه فراوانی و چگونه نمایندگان مجلس را متقاعد کرده اند که هفته ای یک یا دوبار مسئدولین اقتصادی کشور در یک ماه اخیر به مجلس بکشانند و به نقد و بررسی سیاست ارزی دولت بپردازند؟
آیا پرسش‌ها و نقد هایی که در مجلس برای سیاست های ارزی دولت می شود، خواسته های 80 میلیون جمعیت ایران که انان وکالتش را بر عهده دارند هست؟
نمایندگان ملت روشن کنند که چگونه به این معرفت می رسند که فلان موضوع مطالبات عامه مردم است؟
این مردم چند نفر باشند، نمایندگان می پذیرند که فلان موضوع خواست مردمی است؟
10 تلفن، 100 مراجعه، 1000 پیغام، مردم از نظر نمایندگان چند نفرند؟
آیا میدانند چند ده صادراتچی سوداگر می‌توانند برایشان جوسازی و فضا سازی بکنند؟
دولت در شرایطی به سیاست‌های ارزی خود را به اجرا گذاشت که پیش بینی می کرد احتمال خروج ترامپ ازبرجام درحال تقویت شدن است و بازار ارزدر همین راستا وبه عنوان ابزاری برای فشار بر ایران توسط عوامل خارجی وسوداگران داخلی به سمت هرج و مرج می رود.
در چنین شرایطی انتظار قبول شرایطی که یک ضرورت اجتناب ناپذیر بوده، ازسوی فعالین اقتصادی می‌رفت، اما متاسفانه نه تنها آنان به چنین ضرورتی تن نمی‌دهند، بعضی از نمایندگان ملت هم با آنها هم صدا شده، حواس و انرژی سربازان اقتصادی دولت را، در اوج هنگامه نبرد، به مسیرهای غیر ضروری می کشانند.

خواندن 742 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395