چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 08:23

ضرورت تقویت اقتصاد نشر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

نمایشگاه کتاب در حالی برگزار می‌شود که اقتصاد نشر حال و روز خوبی را سپری نمی کند.

همه ساله نمایشگاه کتاب با توجه به تسهیلات و تخفیفاتی که داده می شود به یک بازار سنتی عمومی تبدیل شده که علاقه مندان به مطالعه و کتاب از سراسر کشور به آن مراجعه و خرید انجام می دهند، به همین دلیل هم نمی تواند ملاک دقیقی برای ارزیابی بازار نشر و کتاب باشد. اما واقعیت های این بازار را در کف بازار مستمر کتاب می توان مورد ارزیابی قرارداد.

غلبه کتب ترجمه بر کتابهای تالیفی کاهش تیراژها تا پایین تر از یک هزار نسخه و افزایش قیمت پشت جلد کتابها همه و همه نشان میدهد که وضعیت بازار نشر چگونه است.

به طور طبیعی شرایط اقتصادی در پیدایش چنین وضعیتی بی تاثیر نیست اما این تاثیر صرفا به گرانی کاغذ، چاپ وامثال ان بازنمی گردد. بلکه از یک سو گرانی کتابها سوداگری ها و روابط ناسالمی را در بازار کتاب وارد می کند که گفته می شود در مبحث کتب دانشگاهی این موضوع به وفور اتفاق می افتد.

از سوی دیگر ریسک تالیفات رغبت مولفین  ناشران را افزایش میدهد و ممیزی های سلیقه ای نگرانی های زیادی را بر چاپ و نشر کتب تالیفی افزایش میدهد. در این میان سطح نازل درانمدهای پژوهشی و تالیفی این فعالیت را کم مشتری کرده است.که نتیجه این بخش از نارسایی را در کاهش چشم گیر کتب تالیفی می توان احساس کرد.

حال سئوال این است که جایگاه کتاب و چاپ و نشر در فرهنگ جامعه ما کجاست و اقتصاد و اشتغال آن تا چه اندازه برای برنامه ریزان اقتصادی کشور ارزش و اهمیت دارد.

طبیعی است مشاغل کیفی و مرغوب حوزه چاپ و نشر در پذازل اشتغال کشور از ارزش و جایگاه حساسی برخوردار است و این در حالی است که هزینه اشتغال زایی در این حوزه بسیار کمتر از سایر حوزه هاست، سرعت ایجاد آن بیش از دیگر زمینه هاست و رونق این حوزه یک پدیده انتزاعی و محدود نیست و آثار آن در حوزه اموزش، پژوهش، تولید و توسعه غیر قابل انکار است.

اما رونق این حوزه صرفا با ابزارهای محدود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل حصول نیست و لازم است با تلقی کردن حوزه چاپ و نشر به عنوان یک حوزه فرا بخشی سایر ارگانها و نهادها هم در تقویت آن نقش آفرینی جدی داشته باشند.

در این زمینه توجه به تالیف کتب علوم مختلف به زبان ساده، جشنواره های تخصصی کتاب، ارتقاء درآمد حاصل از تالیف و پژوهش و مسائلی از این دست که توسط بنگاهها و موسسات اقتصادی قابل اجراست از روش های شناخته شده و مقبول می تواند باشد.

خواندن 818 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395