دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 ساعت 08:23

رقابت‌های فرعی در بحران‌های اصلی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

تیتر روز گذشته کیهان، خواندنی بود: "آمریکا به دنبال کودتای ارزی، دولت تدبیر مشغول تلگرام بازی". ایرادی که شاید در نگاه اول وارد به نظر برسد، تلگرام با توجه به سرورهای خارجی می تواند به تهدید جدی برای امنیت ملی تبدیل شود و باید به شکلی با آن مقابله کنیم ولی دولت مقابل این موضوع موضع گیری کرده و توجهی به بازار ارز ندارد.

اما سؤال اینجاست آیا بحران ارزی فقط از سوی آمریکا شکل گرفته؟ آیا پیشرفت کودتای ارزی ریشه در بحران اقتصادی و سوداگری‌های برخی از گروه‌های داخلی ندارد؟ آنهم بحران سوداگری که محمود احمدی نژاد کلید آنرا روشن کرد و دولت یازدهم و دوازدهم هنوز جاروکش خرابه های آن هستند.

جالب تر آنکه وقتی از تلگرام بازی دولت انتقاد می شود، به این نکته اشاره نمی کنند که چگونه بگیر و ببند شبکه های اجتماعی و محدود کردن انتخاب، مردم را تنها به یک شبکه اجتماعی یعنی تلگرام هل داد.

البته موضع گیری دیروز کیهان یک نمونه از خروار است و بسیاری از رسانه‌های حتی مدعی اصلاحات نیز در روند دولت ستیزی که در پیش گرفته اند با نادیده گرفتن موارد مشابه، از همین نوع مواضع را در نقد دولت اتخاذ می کنند. اما واقعا نتیجه این نوع رفتارها چیست؟ آیا واقعا دردی از مردم دوا می کند؟ آیا اعتماد عمومی بازسازی می شود؟ یا ارگانهای غیر پاسخگو وادار به پاسخگویی در قبال عملکردهایشان خواهند شد؟

پاسخ به تمامی پرسش‌های فوق منفی است زیرا انتقادات مطرح شده بیشتر نمایشی از درگیری‌های جناحی و موضع گیری‌های تلافی جویانه است و در این میان تنها نتیجه متصور، آسیب خوردن بیشتر اعتماد عمومی و ایجاد بسترهای گسترده تر برای سوداگرانی است که از تلاطم بازارها حداکثر بهره را می برند و در فضای خالی از توجه دعواهای جناحی ما طمع خود را دنبال کرده و حتی متصدیان امور را به سمتی هدایت می‌کنند که بی توجه به اقدامات ایشان درگیر رقابتهای فرعی شوند.

متاسفانه کودتای ارزی یک حقیقت است ولی آدرس غلط دادن در رابطه با آن و تخریب دولت هیچ دردی از مشکلات کشور دوا نمی کند، تداوم پافشاری بر درگیری‌های جناحی در شرایط فعلی نه تنها مشکلی را برطرف نمی سازد بلکه می تواند تحقق آرزوی دشمنان خارجی که فروپاشی اقتصادی کشور است را تسریع و تسهیل کند.

اگر قصد حفظ امنیت ملی است در چنین شرایطی بهتر بود دعواهای جناحی حداقل برای دوره ای کوتاه به کنار گذاشته شده با لحنی متفاوت از آنچه در این سالها برای تخطئه رقبا به کار گرفته می شد، مردم را به انسجام ملی تشویق می شدند و با ارایه راهکار به مردم مسیر عبور از بحران را روشن می کردیم. اما به نظر می رسد متاسفانه سهم خواهی های جناحی و منفعت طلبی های شخصی چنان بر نگاه سیاسیون غلبه کرده که به رغم مشاهده بحران به جای مشارکت جهت حل آن به گونه ای عمل می کنند گویی قصد تشدید آنرا دارند.

در این میان کسی هم باید از این دوستان بپرسد زمانی که ما متوجه کودتای ارزی شده ایم، این امکان وجود نداشت که فیلتر کردن تلگرام را به تعویق می انداختیم؟ یا بسیاری دیگر از اقداماتی از این دست را که اولویت زمانی ندارند را به زمانی دیگر موکول می کردیم؟ این جبهه های اصلی ضمن به حاشیه راندن مشکلات اصلی و افزودن بر نگرانی مردم تنها و تنها به سود سوداگران است  و بس.

خواندن 766 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395