دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 15:12

اطلاعات تکميلي

  • کریمی:

وضعیت سلامت مردم در برخی محله‌های پایتخت از وضعیت مناطق محروم کشور بدتر است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سلامت مقوله ای نیست که مختص وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی باشد و این وزارتخانه به تنهایی نمی تواند سلامت را در ابعاد مختلف جسمی و اجتماعی ارتقا دهد.

عباسعلی کریمی روز دوشنبه که در نخستین مجمع سلامت استان تهران سخن می گفت، افزود: وضعیت سلامت مردم در برخی بخش ها و محله های پایتخت از وضعیت مناطق دور افتاده و کمتر برخوردار کشور بدتر است و این در حالی است که خیلی ها تصور می کنند در تهران امکانات زیادی وجود دارد.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت با چهار دانشگاه علوم پزشکی مستقر در پایتخت آمادگی کامل را برای همکاری و هماهنگی های لازم با استانداری تهران دارد تا در مقوله سلامت نواحی کمتر برخوردار اقدامات لازم را جهت ارتقای سلامت انجام دهد.
کریمی با اشاره به اینکه سلامت اجتماعی و مردمی را نیز باید در نظر گرفت و آن را به مرحله اجرا رساند، گفت: در این راستا باید مردم را نسبت به حفظ سلامتی خودشان آگاه کرد. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، سلامت را یکی از مقوله های مهم در نظام جمهوری اسلامی دانست و اظهار کرد: وزارت بهداشت، فقط 25 تا 30 درصد در مقوله سلامت، قدرت مانور دارد این در حالی است که بیش از 70 درصد عوامل تعیین کننده سلامت، خارج از حیطه وزارت بهداشت است. 
کریمی اضافه کرد: به عنوان مثال تصادفات رانندگی، بیشترین عامل مرگ و میر در سنین زیر 40 سال کشور را تشکیل می دهد این در حالی است که 10 تا 15 برابر فوت شدگان را هم مصدومان ناشی از تصادفات رانندگی در کشور تشکیل می دهند که درمان آنان هزینه های زیادی را بر جامعه تحمیل می کند. 
به گفته این مقام مسئول در علوم پزشکی تهران اگر تمام تخت های بیمارستانی را برای مجروحان تصادفات رانندگی آماده کنیم مشکل حل نمی شود چرا که باید روی مولفه های دیگری خارج از وزارت بهداشت تمرکز کنیم. 
وی همچنین به مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی اشاره کرد و گفت: صرف نظر از سن، جنس و ژنتیک، عوامل دیگری همچون فشار خون، دیابت، کلسترول بالا، مصرف الکل و دخانیات و نیز اضافه وزن و چاقی هم در بروز بیماری های قلبی و مرگ ناشی از سکته های قلبی و مغزی دخیل است که اتفاقا این عوامل قابل پیشگیری و کنترل است. 
وی به عنوان نمونه به کشور فنلاند اشاره کرد که زمانی رتبه نخست ناشی از بیماری های قلبی را داشت اما توانسته با اقدامات موثر از رتبه اول این بیماری به رتبه پنجم در جها برسد این در حالی است که رتبه ایران بهبود نداشته است. 
اولین مجمع سلامت استان تهران امروز دوشنبه در تالار همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و نیز استاندار تهران برگزار شد. 
در این آیین از شماری از خیرین سلامت استان تهران نیز تجلیل شد. 
منبع: ایرنا

خواندن 509 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395