دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 14:37

اقتصاد ایران متاثر از مناسبات بین‌المللی است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ستاد برگزاری هفته کارگر گفت:‌ هدف از برنامه‌های هفته کارگر ترویج اندیشه حمایت از کالای ایرانی است تا مصرف‌کنندگان به حمایت بیشتری از این حوزه بپردازند.

 ابراهیم صادقی‌فر در نشست بررسی برنامه‌های هفته کارگر که با حضور خبرنگاران برگزار شد، گفت:هفته کارگر سال 97 در حالی از روز پنجم اردیبهشت آغاز می‌شود که شعار حمایت از کالای ایرانی را در دستور کار خود داریم.

صادقی‌فر در ادامه با بیان اینکه حوزه شعار باید با عمل پیوند بخورد، گفت: در حمایت از کالای ایرانی از شعار فرا‌تر رفتیم و حالا با پیش‌زمینه‌هایی که داریم می‌توانیم در عمل به حمایت از کالای ایرانی بپردازیم و حمایت از کالای ایرانی را به یک خواسته تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای سنگاپور، ژاپن، آلمان و... سال‌ها پیش به حمایت از صنایع داخلی و کالاهای ساخت خود پرداختند،گفت: این برنامه‌ها در همه جای دنیا انجام شده و در ایران هم ناچاریم که با حمایت از کالای داخلی اقتصاد خود را تقویت کنیم.

وی افزود: مسوولیت ملی تک‌تک کنشگران ما این است که در این حوزه به یاری دولت بیاییم تا مردم با غرور از کالاهای ملی دفاع کنند و آن‌ها را به یکدیگر معرفی کنند. لذا برای تحقق شعار امسال نیازمند برنامه‌ریزی‌های درستی هستیم که باید به مشارکت همگانی و مسئولیت‌پذیری پیوند بخورد.

صادقی‌فر با بیان اینکه بسیاری از کالاهای ایرانی را داریم که با قیمت و کیفیت بهتری نسبت به کالاهای خارجی در بازار به فروش می‌رسند، ‌گفت: از همین رو مردم می‌توانند که از این کالا‌ها خریداری کنند نه از کالاهای خارجی که از قیمت بالا‌تر و کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. البته دولت و مجلس باید مشوق‌های حمایتی داشته باشند و بخش خصوصی هم در این حوزه باید بیش از گذشته فعال باشد و به این تحولات بپیوندد. طبیعی است اگر بیکاری کمتر شود معضلات کمتری خواهیم داشت.

نماینده وزارت کار در ستاد هفته کارگر ۹۷ افزود: باید نخبگان را فرا بخوانیم تا آن‌ها در خلق گفتمان‌های جدید در حوزه کار و تولید به کمک دولت بیایند. تشکل‌های کارگری هم در این میان می‌توانند بسیار موثر باشند.

وی گفت: هدف از برنامه‌های هفته کارگر ترویج اندیشه حمایت از کالای ایرانی است تا مصرف‌کنندگان به حمایت بیشتری از این حوزه بپردازند. همین حالا ۸۵ درصد از مصرف کیف‌ چرمی از تولیدات داخلی است و امیدواریم که در سایر حوزه‌ها هم حمایت از تولیدات داخلی بیشتر شود.

صادقی‌فر گفت: امیدوارم با کمک و همراهی‌ خانه‌ کارگر برنامه‌ها و مناسبت‌های این هفته به خوبی برگزار شود. خانه کارگر برنامه‌های خود را دارد و وزارت کار هم برنامه‌ریزی‌های مربوطه را انجام داده است.

وی با بیان اینکه هفته کارگر امسال تحت تاثیر مناسبات بین‌المللی قرار گرفته است، گفت: در سال ۹۷ شاهد تحولاتی در بازار کار به دلیل فضای روابط بین‌الملل هستیم. آمریکا برنامه‌های خود را در خاورمیانه با شدت بیشتری پیگیری می‌کند و چون معادلاتی که در سوریه وجود داشته بر علیه‌اش نقش‌آفرینی می‌کنند سعی دارد فشار اقتصادی را بر ایران بیشتر کند.

صادقی‌فر افزود: شاهد شروع بدعهدی‌ها در گفتمان‌های مرسوم خواهیم بود و این روند تاثیر خود را بر فضای اقتصادی جامعه می‌گذارد وجامعه ماهم از این قضیه آسیب می‌بیند.

نماینده وزارت کار در ستاد هفته کارگر سال ۹۷ به تشریح مشکلات دیگری که بر فضای کار و تولید تاثیر می‌گذارد، پرداخت و افزود: صنایع آب‌بر و کشاورزی ما با مشکلات فراوانی در حوزه زیست‌محیطی مواجه است لذا ناچاریم که اندیشه‌های جدیدی را برای خود در این حوزه تولید کنیم و برنامه‌های جایگزین پیدا کنیم تا صنایع آب‌بر ما آسیب نبیند.

وی ادامه داد: همچنین مباحث ارزی را داریم که اقتصاد کشور را از خود متاثر می‌کند. در هر صورت این مناسبت‌ها فضاهای کارگری را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

صادقی‌فر در پایان جزئیات برنامه‌های هفته کارگر 97 را اعلام کرد.

 

منبع: ایلنا

خواندن 376 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395