سه شنبه, 21 فروردين 1397 ساعت 09:35

نگاه سیاسی به فرار مغزها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: فرار مغزها از ایران به دیگر کشور ها یک واقعیت و یکی از جدی ترین مسایل ایران است؛ اما در آمار آن بسیار غلو شده و بیشتر جنبه سیاسی پیدا کرده است تا یک واقعیت اجتماعی و بررسی های متعدد نشان می‌دهد که چگونه از این میان صدمات جبران ناپذیری به کشور وارد می‌شود. و تاثیر این پدیده بر توسعه ایران کاملاً روشن شده است؛ اما خوشبختانه در چند سال اخیر با برنامه های دولت و اجرای طرح همكاري با متخصصان و كارآفرينان ايرانی خارج از كشور میزان مهاجرت نخبگان ایرانی کاهش یافته است.

پدیده فرار مغز ها در سال های اخیر  به یکی از بحث بر انگیز ترین چالش های کشور های  کمتر توسعه یافته و حتی توسعه یافته تبدیل شده است؛ ولی این پدیده که در تمام دنیا وجود دارد از سوی برخی مدعیان برای ایران به حدی بزرگ نمایی شده است که این تصور در اذهان شکل گرفته همه نخبگان و کسانیکه سرشان به تنشان می ارزد، جلای وطن می کنند.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پاسخ به این شایعات و شائبه هایی که برخی مغرضان منتشر می کنند، می گوید: «در سال ١٣٩٤ تعداد دانشجویان مهاجر ایرانی ٢٣٥٤ نفر بوده که در رتبه ١٢ تعداد دانشجویان خارجی در کانادا قرار گرفته است. همچنین در سال ١٣٩٦ تعداد کل مهاجران ایرانی در کانادا شش هزارو ٤٨٥ نفر بوده که نسبت به تعداد مهاجران سال ١٣٩٥ (١١هزارو ٦٦٥ نفر) کاهش چشمگیری داشته است. یا مثلا اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرده که رتبه ایران در زمینه اعزام دانشجو به این کشور نسبت به اوایل انقلاب، پنج برابر کاهش داشته است. در ابتدای انقلاب اسلامی ایران در سال ١٣٥٧، کشورمان با داشتن ٥٧‌ هزار دانشجو، نخستین کشور خارجی در اعزام دانشجو به ایالات متحده آمریکا بود.»

در دو سال و نیم گذشته با اجرای طرح همكاري با متخصصان و كارآفرينان ايراني خارج از كشور حدود 800 نخبه علمی به کشور بازگشته‌اند و میزان مهاجرت دانشجویان و نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است. 

بهرام صلواتی از نخبگانی که با اجرای همین طرح به کشور بازگشته است، می‌گوید: «7 میلیارد و 580 میلیون جمعیت کل کره زمین است که از این جمعیت حدود 250 میلیون نفر مهاجر هستند، به این معنا که در خارج از موطن خود زندگی، تحصیل یا کار می کنند. یعنی از هر 30 نفر در دنیا یک مهاجر وجود دارد که این عدد 5 سال پیش، از هر  35 نفر بود  و با این روند 5 سال آینده از هر 20 نفر خواهد شد یعنی با روند رو به رشدی در زمینه مهاجرت در دنیا روبرو هستیم.»
خواندن 228 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395