چهارشنبه, 15 فروردين 1397 ساعت 09:43

تامین مطالبات سپرده گذاران به پشتوانه دارایی غیرمجازها بود

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: معضل موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز که توسط عده‌ای سود جو با سوء استفاده از شرایط اقتصادی کشور و  روحیات زیاده خواهانه گروهی از مردم، ایجاد شد و با شکل گیری اعتراضات خیابانی دنباله دار،  هزینه‌های سیاسی و مالی زیادی که بر کشور وارد کرد و دولت وادار شد مبلغی به میزان 20 هزار میلیارد تومان یعنی معادل نصف یارانه نقدی یک سال را برای جبران خسارات وارد شده از معضلی که هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته و برای برقراری آرامش کشور پرداخت کند.

بودجه ای که می توانست صرف عمران و توسعه کشور، اشتغالزایی و تولید شود.

اما امروز برای راضی کردن معترضان باید هزینه شود که به گفته رئیس کل بانک مرکزی این رقم در چارچوب ارزیابی های صورت گفته از دارایی های موسسات است و می توان گفت به نوعی دارایی های موسسات مالی مذکور به حمایت از سهامداران غیرمجازها آمده است.

هزینه 20 هزار میلیارد تومانی موسسات مالی غیر مجاز برای دولت تنها یکی از انواع خسارت‌های بجا مانده از دولت‌های قبل بود. البته اعتبار 20 هزار میلیاردی سوژه دیگری شد که باز هم جای شاکی و متشاکی عوض شود و بجای تاختن به سیاست‌های پولی و بانکی دولت‌های پیشین و بستری که برای رشد موسسات اعتباری غیر مجاز که آغاز آن با بحران موسسه میزان در مشهد بود، به راهکار بانک مرکزی با وجود فشارهای فراوان از هر سو حمله و شبهاتی بر آن وارد شد.

ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو با عصر اقتصاد ضمن تایید رقم 20 هزار میلیارد تومانی به عنوان هزینه نهایی برای خطوط اعتباری که بانک مرکزی در این رابطه اختصاص داده خاطر نشان کرد: در پاسخ به برخی شبهات وارد شده بر این رقم اعلام می کنم که این پرداخت بدون پشتوانه نبوده و در چارچوب ارزیابی‌هایی است که از دارایی‌های شناسایی شده تخصیص داده شده چرا که بانک مرکزی مجاز نیست بدون پشتوانه رقمی را پرداخت کند.

سیف با اشاره با لزوم اصلاح سیستم پولی کشور افزود: توقف کامل موسسات غیرمجاز اصلاح ساختار در کل نظام پولی کشور بود و اگر چهار سال پیش صورت می گرفت هزینه‌ها و خسارت‌های آن قطعا کمتر می شد و اگر هم چهار سال عقب می‌افتاد هزینه‌های بسیار بسیار بیشتر و بزرگ‌تری را تحمیل می‌کرد.  وی با ابراز خرسندی از این اتفاق ادامه داد: باید با مراقبت‌های بعدی اجازه شکل گیری این گونه فعالیت‌ها را به هیچ وجه ندهیم.

سیف پیش از این نیز در خصوص شناسایی سرشاخه‌های اصلی موسسات گفته بود که پرونده تمامی این افراد در مراجع قضایی است و این مرحله از کار هم باید تکمیل شود.

رسیدگی به پرونده موسسات مالی برای من هزینه ایجاد کرد رئیس کل بانک مرکزی وابستگی سرشاخه‌های موسسات غیر مجاز به برخی نهاد‌ها را تایید نکرد و به ایلنا گفت:اطلاعاتی از این بابت ندارم ولی افرادی هستند که در کسوت‌های مختلف، مشاغل و رده‌هایی این اشخاص را حمایت می‌کنند که باید بررسی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به هنگام رسیدگی به پرونده این موسسات مالی دچار تردید و یا هجمه‌ای شده‌اید گفت:‌ پیگیری این موضوع هزینه‌هایی را برای من ایجاد کرد اما باعث نشد که دست از کار خود بکشم که الحمدلله دستاوردهایی حاصل شد.

 

 

خواندن 734 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395