دوشنبه, 09 مرداد 1396 ساعت 12:45

پس انداز این حساب مهر است و برداشتش، خیر!

این مورد را ارزیابی کنید
(17 رای‌ها)

عصراقتصاد: به موازات اجرای سیاست کوچک سازی دولت ها و اتخاذ تصمیمات متعدد در این زمینه، من جمله حمایت از خصوصی سازی و تفویض اختیارات به نهادهای غیردولتی، وظایف اصلی دولت در سطح کلان حفظ شده و توابع آن به سایر ارگان ها تفویض می گردد. این تبعات یا شرح واضحی دارند و در قالب دستورالعمل، جهت اجرا به بنگاه های غیر دولتی واگذار می گردند و یا مشخصاً متولی خاصی ندارند و بصورت ضمنی در خلال سایر اقدامات اجرا می گردند. در این میان سازمان هایی بصورت خودجوش عهده دار برخی از این امور شده و از توان مالی و معنوی خود جهت به انجام رساندن آن ها بهره مند می شوند.

پر واضح است که هدف نهایی تاسیس هر واحد خصوصی، ایجاد محصول و خلق خدمت در قبال کسب سود است. لذا مادامی که سازمان ها به تامین اهداف اساسی خود بسنده ننموده، پای فراتر می نهند و فرایندهای خود را به نحوی طراحی می کنند که از بطن آن ها توجه و تاکید بر خدمت به طیف گسترده ای در جامعه، ورای زنجیره ی تامین سازمانیشان فراهم شود؛ تصمیماتی را اتخاذ می کنند که مبین حس مسئولیت پذیری ایشان است؛ چرا که این موقعیت را فرصتی برای ارزش آفرینی در جامعه و خارج از قلمرو وظایف خود قلمداد می کنند. نتیجتاً این فرهنگ سازمانی از این رو مورد ستایش است که سازمان های خصوصی، سرمایه های خود را برای انجام این امور به مصرف می رسانند.

بخش مهمی از این رفتارها، در ابعاد فرهنگی جوامع نمود می یابد. شاید تا سال ها پیش، محوریت های مفروض، بیشتر جنبه ی تشریفاتی داشت. به نحوی که با طرح آن ها، سرمایه ی دولت و سازمانها صرف برگزاری نشست ها و تصویب مصوباتی می گردید که کمتر جنبه ی اجرایی پیدا می کردند. بنابراین به مرور قوانین نانوشته ای برای تحرکات سازمان های غیر دولتی، مردم نهاد، NGOها، تشکلات سازمان یافته ی مستقل و ... تعریف شد که طبق آن نه تنها اهداف مالی سازمان ها تامین نمی شد بلکه انرژی سازمان ها را صرف تحقق اهدافی انسانی می نمود.

تسهیم فرهنگ سازی در جامعه با تشکلات غیردولتی، انتقال آگاهی و ارتقا سطح دانش آحاد جامعه بدون درنظر گرفتن سطوح طبقاتی، نوعی از وفاق نهادهای معتبر غیردولتی در عهده گیری موضوعات فرهنگی است. خاصه اگر گروه هدف نیز اقشار آسیب پذیر جامعه باشند؛ این رفتار ارزشی تر محسوب می گردد. چرا که غالباً تامین نیازهای این گروه که در اقلیت هستند؛ نسبت به قاطبه ی جامعه هزینه برتر است و بعضاً بدلیل محدودیت منابع، ناخواسته در اولویت های بعدی قرار می گیرد. این شکاف فرصتی برای بنگاه های غیر دولتی ایجاد می کند که به آن بپردازند و بخشی از رسالت آرمانی خود را در قبال جامعه به انجام برسانند. یکی از مشتقات اساسی این بعد، مقوله ی بهداشت و سلامت عمومی بعنوان یکی از شاخصه های مهم توسعه یافتگی جوامع است. فعالان این عرصه تلاشی غرورآفرین برای تولید محصولاتی با کیفیت و عرضه ای فراگیر، دارند. پیداست که جذابیت این تلاش، زمانی نمود پیدا می کند که مزین به رفتاری مکمل گردد. رفتاری مانند فرهنگ سازی ضمنی و فراگیر در بهداشت و سلامت عمومی.

 توجه به اثربخشی آموزش در سنین پایین کودکان و نهادینه نمودن فرهنگ بهداشت فردی و عمومی از این دوران، مهمترین دلیل برای اجرای طرح های آموزش بهداشت فردی در این گروه سنی است. بویژه دانش آموزان مدارسی که عموماً از امکانات کمتری برخوردار هستند و یا در مناطقی دورتر از مراکز شهرها قرار دارند. همچنین همراهی با مراکز خیریه و مردمی که از یک سو توسط مراجع دولتی حمایت نمی شوند و از سوی دیگر برای تجهیز خود به منابع قابل توجهی نیاز دارند؛ یکی دیگر از تمهیدات سازمان های مسئولیت پذیر در اجتماع است. بطوریکه حتی تهیه ی مایحتاج هرچند اولیه جهت مراکز نامبرده می تواند به مدیریت هزینه های این موسسات، کمک نماید.

برند صحت بعنوان یکی از فعالان صنعت شوینده، بهداشتی و آرایشی کشور در مسیر اشاعه ی فرهنگ بهداشت و سلامت جامعه، ضمن ارائه ی سبد نسبتاً کاملی از محصولات شوینده و بهداشتی، با برپایی کمپین های بهداشت فردی در میان گروهی از مادران جوان و دانش آموزان، به نشر آگاهی در این حوزه اقدام نموده و به فراخور شرایط با حمایات مالی و یا توزیع بسته های بهداشتی از محصولات خود در مراکز خیریه، توان بخشی و اشتغال زایی اقشار آسیب پذیر، نهادهای حمایتی از بیماران خاص، صعب العلاج یا نیازمند، خانواده های محروم، بی سرپرست یا بدسرپرست، کودکان کار و همراهی با بسیاری از جمعیت های مردمی فعال در این راستا، درصدد نیل به یکی از ارزش های ده گانه ی خود یعنی مسئولیت پذیری در قبال جامعه و ارزش آفرینی برای ذینفعان می باشد.

امروز به یمن و برکت این لیالی پرفضیلت و با کرامت، امید داریم که همراه و همدل، با هم خاطره ای مشترک از مهر بسازیم و با برداشتن قدمی هرچند کوچک به قدر وسع خود، این لیالی پربرکت را قدر بدانیم. این زنجیره ناگسستنی ست، این مهر بی پایان است، شاید حلقه ی بعدی این مهروزی، در دست شما باشد.

 

خواندن 1298 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395