دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 08:58
کد خبر: 67208

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کل بیمه مرکزی:

حق ورود به فیش حقوقی مدیران شرکت‌‌های بیمه‌ای را نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا علی‌نژاد

عصر اقتصاد: رئیس کل بیمه مرکزی از نبود الزام در افشای فیش حوقی مدیران شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی خبر داد و گفت که حقوق مدیران شرکت‌های خصوصی بر اساس توافق سهامداران و مدیران تعیین می‌شود و قانون ما را ملزم به افشای فیش حقوقی و مزایای مدیران شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی نمی‌کند.

غلامرضا سلیمانی روز گذشته در نشست خبری با تشریح وضعیت صنعت بیمه درباره افشای حقوق و مزایایی مدیران شرکت‌های بیمه‌ای افزود: پرداخت حقوق و مزایا در شرکت‌های دولتی تابع قوانین است و بر آنها نظارت می‌کنیم، اما شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی تابع قوانین خود بوده و حقوق و مزایای آنها بر اساس توافق سهامداران و مدیران تعیین می‌شود.
وی افزود: ما در مقام نهاد ناظر، حق ورود به این موضوع را نداریم و قانون به ما اجازه نداده است.
رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: با سازمان بورس درباره انتشار حقوق و مزایای شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی و بورسی مذاکراتی داشتیم.
سلیمانی تصریح کرد: بر اساس قانون، هیچ دستوری وجود ندارد که شرکت‌های خصوصی را ملزم به افشای حقوق مدیران خود کند، بلکه آنها مختار هستند.

 معافیت مالیاتی بیمه درمان و عمر

رئیس کل بیمه مرکزی درباره معافیت مالیاتی بیمه افزود: اکنون مجلس در دو بخش بیمه درمان و عمر، با معافیت مالیات بر ارزش افزوده موافقت کرده است.
وی ادامه داد: اما تلاش داریم سایر بخش های صنعت بیمه از جمله شخص ثالث از معافیت مالیات بر ارزش افزوده برخوردار شوند.
سلیمانی اضافه کرد: در طی سال‌های گذشته نیز بخش بیمه شخص ثالث ناچار به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بوده است.

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل ابتدای امسال

 
رئیس کل بیمه مرکزی درباره پرداخت خسارات سیل گفت: در سیل اواخر سال ۹۷ و اوایل ۹۸ که در لرستان، خوزستان و برخی استان های شمالی رخ داد، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت شد.
وی افزود: در سیل اخیر استان سیستان و بلوچستان در منطقه چابهار نیز برآورد شده است که ۱۶ میلیارد ریال خسارت پرداخت شود. در سیل اوایل امسال بسیاری از واحدهای مسکونی آسیب دیده تحت پوشش بیمه قرار داشتند، اما در سیل اخیر در چابهار شمار واحدهای بیمه شده، اندک بود.
سلیمانی یادآور شد: در صنعت بیمه باید ابتدا، واحدهای مسکونی بیمه شوند تا امکان پرداخت خسارت به آنها وجود داشته باشد.

احتمال وقوع فساد در دریافت کارمزد بیمه‌ای

رئیس کل بیمه مرکزی با هشدار نسبت به احتمال وقوع فساد در دریافت کارمزد بیمه‌ای گفت: گاهی بیمه‌ها در قرارداد با شرکتهای بزرگ، کارمزد را دریافت کرده و سپس بخشی را بر می‌گردانند که احتمال وقوع فساد در آن وجود دارد. اگر قرار است که کارمزد کمتری دریافت شود بهتر است که از ابتدا در کارمزد، تخفیف داده شود تا احتمال وقوع فساد در آن کاهش یابد.

آخرین وضعیت پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی

رئیس کل بیمه مرکزی درباره خسارت هواپیمای اوکراینی گفت: شرکت‌های بیمه ایران درگیر پرداخت خسارت این سانحه نیستند، اما برای ارائه نظر کارشناسی اعلام آمادگی کرده‌ایم.
وی افزود: هنوز اطلاعات مربوط به این حادثه تکمیل نشده؛ لذا طرفین به جمع بندی نرسیده‌اند. مذاکرات باید بین دولت‌های ایران و اوکراین در این باره برای رسیدن به جمع بندی انجام شود.

پرداخت حدود ۲۰ میلیارد تومان خسارت به مراکز تجاری و صنعتی

رئیس کل بیمه مرکزی درباره پرداخت خسارت اغتشاشات آبان امسال گفت: هنوز درباره خسارات اغتشاشات به جمع‌بندی نرسیده و همه بانکها گزارش خود را ارائه نکرده‌اند.
سلیمانی افزود: مراکز تجاری و صنعتی تحت پوشش بیمه قرار دارند که برخی  از آنها، علاوه بر بیمه آتش‌سوزی دارای بیمه آشوب و بلوا نیز بوده‌اند.
رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: برخی واحدها ارزیابی‌ها را کامل ارائه کرده‌اند، اما شماری از واحدهای بانکی هنوز جمع‌بندی خود را ارائه نکرده‌اند، اما تاکنون حدود ۲۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت شده که نهایی نیست.

 مقابله با نرخ‌شکنی بیمه‌ها

رئیس کل بیمه مرکزی درباره نرخ‌شکنی شرکت‌های بیمه‌ای گفت: در بیمه شخص ثالث به دلیل اینکه طبق قانون است امکان نرخ شکنی وجود ندارد.
سلیمانی افزود: در بخش بیمه درمان، آیین‌نامه جدیدی تدوین شده است که امیدواریم تا پایان امسال ابلاغ شود که بر اساس آن جلوی نرخ‌شکنی گرفته خواهد شد.
وی درباره ابزارهای در اختیار برای مقابله با نرخ شکنی بیمه‌ها گفت: ابزارهای نظارتی برای مقابله با آن در اختیار داریم که از جمله آنها بیمه اتکایی است.
رئیس کل بیمه‌مرکزی اضافه کرد: اگر مشاهده کنیم تعرفه های اعلام شده واقعی نیست آن را بیمه اتکایی نمی‌کنیم که باعث می‌شود ریسک خسارت بر عهده شرکت بیمه قرار گیرد.
به گفته سلیمانی، لازم است تا مشخص شود که نحوه محاسبه نرخ های اعلام شده چگونه بوده و چنانچه مشخص شود که غلط بوده باید اصلاح شود.
 وی با اشاره به اینکه بیمه اتکایی اجباری نیست، گفت: ابزارهای کنترلی زیادی را در اختیار داریم و نیز در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی میزان ضریب نفوذ بیمه سه دهم درصد بود که در سال‌های اخیر بسیار رشد یافته است.
سلیمانی درباره بیمه خودروهای نامتعارف گفت: به نظر بیمه مرکزی رقم ۱۸۰ میلیون تومان برای تعیین ملاک خودروی غیر متعارف و متعارف، درست نیست و باید اصلاح شود.
وی خاطرنشان کرد: موافق تعیین نرخ ۱۸۰ میلیون تومان برای خودروی متعارف نیستیم، اما به دلیل اینکه قانون است، باید اجرا کنیم.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: شورای نگهبان ایرادی به این مصوبه وارد کرده بود که آن را اصلاح و به مجلس فرستاده‌ایم.
وی اضافه کرد: باوجود اینکه انتخابات مجلس به زودی برگزار می‌شود و پس از آن بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در دستورکار است، تلاش می کنیم تا پیش از پایان امسال تاسیس صندوق مزبور به تصویب برسد.
سلیمانی گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه هدف هفت درصدی برای ضریب نفوذ بیمه تعیین شده که زیاد به نظر می‌رسد و بسیاری کشورهای پیشرفته به نفوذ پنج تا ۶ درصدی دست یافته‌اند.
رئیس کل بیمه‌مرکزی درباره تخلفات شرکت‌های بزرگ در پرداخت نکردن حق بیمه خود، گفت: سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم که بر اساس آن شرکت‌های که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند مشخص می‌شود.
سلیمانی افزود: بدین ترتیب شرکت‌های بیمه دیگر نمی‌توانند با شرکتهای متخلف قرارداد امضا کنند و شرکت‌های بزرگی که حق بیمه خود را پرداخت نمی‌کردند، پس از پایان زمان قرارداد به سراغ سایر شرکت‌های بیمه می رفتند که با راه اندازی این سامانه این مشکل برطرف شده است.
رئیس کل بیمه‌مرکزی درباره تخلفات شرکت‎های بزرگ در پرداخت نکردن حق بیمه خود، گفت: سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم که بر اساس آن شرکت‌های که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند مشخص می‌شود.
سلیمانی افزود: بدین ترتیب شرکت‌های بیمه دیگر نمی‌توانند با شرکتهای متخلف قرارداد امضا کنند و شرکت‌های بزرگی که حق بیمه خود را پرداخت نمی‌کردند، پس از پایان زمان قرارداد به سراغ سایر شرکت‌های بیمه می‌رفتند که با راه اندازی این سامانه این مشکل برطرف شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399