دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 09:52
کد خبر: 66938

حذف مزایده پاکت دربسته و مذاکره‌ای از واگذاری‌های خصوصی‌ سازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

رئیس سازمان خصوصی‌ سازی در نشست خبری روز گذشته با اشاره به حاشیه‌های پیش‌آمده در عرضه‌های گذشته از حذف واگذاری به صورت مزایده پاکت دربسته و مذاکره‌ای خبر داد.

علیرضا صالح در خصوص 150 هزار میلیارد تومان واگذاری از سال 80 تاکنون گفت: 5 هزار میلیارد تومان ( حدود 4 درصد) از این عرضه‌ها با چالش مواجه شده است.
به گفته وی، با وجود واگذاری موفق 95 درصدی حاشیه‌های 16 ماه گذشته، سبب شده است دیدگاه عامه مردم با عملکرد خصوصی سازی متفاوت باشد.
رئیس سازمان خصوصی‌ سازی افزود: از آنجا که امانت بزرگی که همان حق و حقوق عامه مردم به عهده ماست باید سعی کنیم خطای 5 درصدی را هم نداشته باشیم.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به برنامه‌های شفاف سازی خصوصی سازی اظهار کرد: هدف اصلی از اطلاع رسانی به عامه مردم، حذف رانت اطلاعاتی است بنا داریم ساختمان خصوصی سازی را به اتاقی شفاف و بدون اطلاعات نهانی تبدیل کنیم تا همه جامعه به اطلاعات دسترسی داشته باشند.
صالح ادامه داد: اعتراضات مقامات محلی در مورد بی‌خبری از عرضه‌ها در استان خود سبب شد که مجموع واگذاری‌های امسال و سال آینده را به تفکیک استان را در سایت بارگذاری شده و این اطاعات در نقشه نیز قابل مشاهده است. همچنین ترتیبی داده‌ایم آگهی عرضه‌ها در روزنامه ‌های محلی و شبکه استانی نیز اطلاع‌رسانی شود.
رئیس سازمان خصوصی‌ سازی از تدوین آیین‌نامه‌ای برای سنجش اهلیت سنجی مشتریان مخصوصا در مورد عرضه‌هایی که منجر به کرسی هیات مدیره می‌شود، خبر داد.
به گفته‌وی، برای شفاف‌سازی بیشتر فروش به صورت مزایده و پاکت دربسته تعطیل شده و عرضه‌ها تنها از طریق بورس، فرابورس و تابلوهای فرعی فرابورس صورت می‌گیرد.

استفاده از کد ملی برای حل مشکل کد بورسی

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به تخفیف 15 درصدی تا مبلغ 2 میلیون تومان در قالب صندوق‌های ETF برای حضور عامه مردم در بازار سرمایه اظهار کرد: البته سقف خرید نیز در نظر گرفته‌ایم و برای حل مشکل کد بورسی استفاده از کد ملی را پیشنهاد داده‌ایم.
به گفته‌وی، این صندوق‌ها شامل سهام با بازده خوب بوده و قرار است به صورت ثبت سفارش و  بازه زمانی حدود 2 هفته‌ای برای ثبت سفارش دارند.
صالح ادامه داد: پیش بینی می‌کنیم عرضه صندوق‌ها سبب مشارکت 5 میلیونی مردم در بازار سرمایه شود و با مشارکت عامه مردم سبب تحقق عدالت اجتماعی شویم.
رئیس سازمان خصوصی سازی برای جلوگیری از آسیب‌های پیشین و پسین در زنجیره مدیریت بعد از عرضه‌ها گفت: تصمیم داریم که به جای موردی و حلقه حلقه، مجموعه را به طور کامل و از طریق بازار سرمایه واگذار کنیم تا هم پاسخگویی و شفافیت به سبب حضور مردم افزایش یابد.
به گفته صالح، حضور در بازار سرمایه نیازمند تایید صلاحیت مدیران شرکت‌ها از سوی سازمان بورس است که همین امر نیز شفافیت را افزایش می‌دهد.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به سودآوری دو سال گذشته پرسپولیس افزود: برای خارج شدن از زیان انباشته دو باشگاه سرخابی، برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را دارند که با تحقق این امر سرخابی‌ها در سال آینده مشکلی برای ورود به بازار سرمایه ندارند.
رئیس سازمان خصوصی سازی در خصوص سود سهام عدالت یادآور شد: سود سال 97 سهام عدالت با سهام یک میلیون تومانی، حدود 200 هزار تومان است که از شنبه سوم اسفندماه با الویت پرداخت به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و تا پایان اسفند به همه سهامداران عدالتی که شماره شبا داده‌اندپرداخت می‌شود.
به گفته‌وی، تاکنون 4 میلیون نفر هنوز شماره شبا خود را در سامانه وارد نکرده‌اند؛ البته مذاکراتی با بانک‌ها برای اطلاع‌رسانی این افراد صورت گرفته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399