دوشنبه, 12 اسفند 1398 ساعت 15:51
کد خبر: 68023

عزیزی، کارشناس بازار سرمایه: برداشتن محدودیت نوسان راهکار حدف صف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد:یک کارشناس بازار سرمایه تغییرات اخیر در حجم و ارزش مبنا را اقدامی مثبت ارزیابی اما تاکید کرد که راه حل بهتر  برای جلوگیری از دستکاری قیمت‌ها، برداشتن محدودیت نوسان مانند دیگر بورس‌های معتبر جهان است.

جعفر عزیزی هدف از تغییرات جدید ارزش و حجم مبنا در معاملات بورس و فرابورس را کنترل قیمت شرکت‌های کوچک عنوان کرد و گفت: بازار فرابورس از زمان تاسیس و شروع به کار فاقد حجم مبنا (حجم مبنای یک) بود که همین امر زمینه را برای دست‌کاری قیمت با سرمایه اندک به‌وسیله گروهی از سرمایه‌گذاران مهیا می‌کرد.

به گفته وی، هجوم نقدینگی به بازار سرمایه موجب رشد حباب‌گونه گروهی از نمادها شده است و نهادهای نظارتی  را وادار کرد که تغییرات جدید را اعمال کنند.

عزیزی با اشاره به زمان تشکیل حجم مبنا در سال 82 که به ابتکار عبده تبریزی، دبیر کل بورس وقت، اجرایی شد، افزود: در آن سال بورس پس از آزمون و خطا برای جلوگیری از رشد بی‌رویه گروهی از نمادها دستورالعمل حجم مبنا را در بورس اجرایی کرد. 

این کارشناس بازار سرمایه دلیل اصلی دست‌کاری قیمت‌ها را تورم عرضه یا تقاضا که به‌ترتیب موجب صف فروش یا خرید می‌شود، دانست و پیشنهاد کرد: برای کاهش مشکلاتی نظیر هنگ‌کردن سیستم، صف‌های خرید و فروش، دست‌کاری قیمت‌ها و... بهتر است محدودیت نوسان افزایش یا برداشته شود.

به گقته عزیزی، وقتی گروهی از سرمایه‌گذاران در محدوده قیمت مشخصی قصد خرید یا فروش یک سهام را دارند صف‌های خرید یا فروش پدید می‌آیند اما با حذف محدوده نوسان دیگر دلیلی برای سوداگران وجود ندارد.

این فعال بازار سرمایه عنوان کرد: در کشورهای دیگر محدویت نوسان نداریم و زمان آن رسیده است که یک‌بار نیز برداشتن محدودیت را تجربه کنیم.

آزمون و تنفس یک‌ماهه برای دریافت کد بورسی اشتباه است

عزیزی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره وضع مقررات جدید برای دریافت کد بورسی برای تازه‌واردان گفت:  در همه کشورها برای سرمایه‌گذار تسهیلات فراهم می‌کنند؛ در حالی که الزام به شرکت در آزمون و مهلت زمانی یک‌ماه برای فعال شدن کد بورسی در واقع سنگ‌اندازی برای ورود پول به بازارا سرمایه است.

به گفته وی، سرمایه‌گذاران در بورس شامل همه آحاد جامعه است و نباید انتظار داشته باشیم همه افرادی که سرمایه‌های خرد و کلان دارند بتوانند از عهده آزمون برآیند. از سوی دیگر، در نظر گرفتن تنفس یک‌ماهه برای سرمایه‌گذاران اساسا بی‌معنی است.

عزیزی با اشاره به میانگین 80 هزار نفری در ماه (از فرودین تاکنون) برای دریافت کد به کارگزاری‌ها افزود: گرفتن آزمون نیاز به متولی، زیرساخت مناسب و نظارت دارد و معلوم نیست که در کدام بستر و با چه شرایطی قرار است این کار انجام شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399