جمعه, 18 بهمن 1398 ساعت 18:09
کد خبر: 67101

بورس تحت‌الشعاع عرضه اولیه دوشنبه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد: انتشار خبر عرضه اولیه شرکت «گروه توسعه‌ مالی مهر آیندگان» در بازار دوم فرابورس پس از پایان معاملات آخرین روزکاری هفته گذشته (ساعت 20) به دلیل تعداد بالای سهام «ومهان» می‌تواند معاملات بورس را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

بازار سرمایه در حالی هفته سوم بهمن را به پایان رسانید که در پنج روز معاملات هفته‌ گذشته، شاخص کل بورس با ۱۸ هزار و ۷۵۵ واحد افزایش در تراز ۴۴۵ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

بر اساس اطلاع‌رسانی فرابورس، «گروه توسعه‌ مالی مهر آیندگان» با سرمایه 10 میلیارد سهمی (با احتساب هر سهم هزار ریالی ارزش 10هزار میلیارد ریالی) در بازار دوم فرابورس به روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) دوشنبه (21 بهمن) عرضه اولیه می‌شود.

کارگزاری خبرگان مدیر عرضه، دامنه قیمتی این سهام 5150 تا 5625 ریال و شرکت «پتروشیمی تابان فردا» متعهد خرید 50 درصد سهام قابل عرضه در روز اول است.

با توجه به قیمت 5626 ریالی (تجربه عرضه‌های اولیه گذشته نشان داده است که قیمت حداکثری مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد)  و عرضه 5 درصدی (یک میلیارد رسهم) در روز اول این سهم نیاز به 2.8 هزار میلیارد ریال نقدینگی دارد. با توجه به نبود نقدینگی در بین فعالان بازار سرمایه و جذابیت عرضه اولیه‌ها پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاران برای خرید این شرکت دست به فروش سهام شرکت‌های دیگر کنند که احتمال عرضه‌ها و به تبع آن کاهش قیمت را افزایش می‌دهد.

اکنون ارزش معاملات بورس با رکوردزنی در حدود 43 و فرابورس 20 هزار میلیارد ریال است که ارزش 2.8 هزار میلیارد ریالی نشان‌دهنده 5 درصد از ارزش معاملات روزانه بازار سرمایه است.

شرکت سرمایه‌گذاری اهداف (وابسته به صندوق بازنشستگی نفت) سهامدار عمده شرکت«گروه توسعه‌ مالی مهر آیندگان» است که اکنون مصطفی امید قائمی (که در کارنامه خود پنج سال و نیم مدیر عاملی گروه توسعه مالی مهر آیندگان، موسس شرکت فرابورس، چهار سال سمت مدیریتی این رکن بازار سرمایه، نخستین رییس هیات مدیره بورس تهران و شش سال مدیر نظارت بر بورس را دارد) مدیر عامل سرمایه گذاری اهداف است.

این روزها در بورس با نوعی پرتفوی‌گردانی سهام فعالان بازار سرمایه مواجه‌ایم. روند معاملات در هفته گذشته به گونه‌ای بود که در طی یک روز کاری عرضه و تقاضای بالا را شاهد بودیم به طوری که عرضه‌ها سبب متعادل‌ یا منفی شدن یک نماد و بعد از آن ورود تقاضای خرید موجب برگشت قیمتی و گاهی صف خرید همان شرکت می‌شد. این قبیل تغییرات قیمتی نوعی از شک و تردید را نزد معامله‌گران ایجاد می‌کند اما تنها موردی که در این روزها به اعتقاد کارشناسان از ریزش بازار سرمایه جلوگیری کرده است افزایش ورود نقدینگی جدید به بورس است که در افزایش و رکوردزنی‌های پشت سر هم این روزهای بازار سرمایه به خوبی مشهود است.

صعود شاخص کل بورس که نشان‌دهنده رشد قیمتی شرکت‌های بازار سرمایه است از یک طرف، سبب رسیدن قیمت‌ها به محدوده اشباع خرید شده و از سوی دیگر، این روزها افزایش فاصله ریسک به بازده قیمتی در نزد سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته است که  به طور روانی موجب افزایش شناسایی سود نزد سهامداران شرکت‌ها می‌شود. از آنجا که ترس از جاماندن از سودهای بیشتر سبب کاهش نقدینگی در نزد سرمایه‌گذاران این روزهای تلار شیشه‌ای شده است. انتشار یک شایعه یا خبر می‌تواند موجی عظیمی از عرضه و تقاضا را در مورد آن شرکت ایجاد کند.

در هفته گذشته شاخص کل هم وزن با 6610 واحد افزایش (معادل 72/4) درصد تراز 146571 واحد، شاخص بازار اول با 15608 واحد با افزایش سطح 322048 واحد و شاخص بازار دوم با 29294 واحد افزایش سطح 915951 واحد را ثبت کردند. به این ترتیب شاخص بازار اول 09/5 درصد و شاخص بازار دوم با 3/3 درصد نسبت به هفته دوم بهمن افزایش را تجربه کردند.

در 5 روز کاری هفته گذشته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به 210142 میلیارد ریال رسید که نسبت به هفته دوم بهمن 28 درصد افزایش یافت.

کاهش رشد و گاهی اصلاح قیمتی گروه خودرو سبب شد که هفته گذشته گروه بانک با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شوند که سبب رشد قیمت و افزایش ارزش بازار گروه بانک شد. کاهش قیمت تعدادی از نمادهای خودرو در حالی رخ داد که ارزش معاملات این گروه در چند روز کاری همچنان رتبه برتر گروه‌های صنعت بورس بود.

گروه غذایی در هفته گذشته با نوعی کم‌مهری معامله‌گران روبرو شد و اندکی از حجم و ارزش معاملات این گروه کاسته شد.

عرضه اولیه بورس


 

 

 

 

 

 

معارفه شرکت کلر پارس برگزار شد

 

شصت‌ونهمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» همزمان با عرضه اولیه سهام شرکت ‎«کلر پارس‏» با حضور مدیران شرکت، خبرنگاران و تحلیلگران در فرابورس ایران برگزار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞ ﺑﺎﺑﺎﭘﻮر ﻧﺎﺋﺐ رﺋﻴﺲ ﻫﻴﺎت‌ﻣﺪﻳﺮه و ﻣﺪﻳﺮ ﻋﺎﻣﻞ شركت كلر پارس در زمینه معرفی این شرکت گفت: شركت كلر پارس در سال 1366 توسط وزارت نیرو برای تامین کلر شرکت‌های آب و فاضلاب کشور در شهرستان تبریز تاسيس شد و اکنون با 360 پرسنل، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کلر در کشور است.

به گفته باباپور سهامدار عمده این شرکت، شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین وابسته به شستا است که 95 درصد از سهام آن را در اختیار دارد و 5 درصد سهام باقی‌مانده نیز متعلق به کارکنان کلر پارس، شرکت شیمیایی ره‌آورد تامین، شرکت آنتی‌بیوتیک‌سازی ایران، شرکت تحقیقات مهندسی توفیق دارو و شرکت اوزان است.

مدیرعامل شرکت کلر پارس با اشاره به رسالت و ماموریت شرکت گفت: ماموریت این شرکت تامین کلر، سود سوزآور، هیدروژن و مشتقات آنها شامل آب ژاول، پرکلرین، آب اکسیژنه، پارافین کلره، کلرورفریک و اسید کلریدریک است.

به گفته مدیرعامل این شرکت، محصولات کلر پارس در صنایعی نظیر آب و فاضلاب، شوینده و بهداشتی، نیروگاه‌ها، دارویی و غذایی، پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز، رنگ‌سازی‌، کاغذسازی و نساجی مصرف می‌شود .

او با اشاره به اینکه کلر پارس با ظرفیت تولید فعلی روزانه 50 تن کلر در نظر دارد ظرفیت خود را دو برابر و به روزانه 100 تن کلر برساند، افزود: شرکت در 10 ماهه سال 1398 به میزان 98 هزار و 39 تن کلر تولید کرده است که بر اساس آن 86 درصد بودجه سالانه محقق شده است.

باباپور ویژگی‌های این شرکت را که سبب تمایزش از سایر رقبای داخلی و خارجی می‌شود، اینگونه برشمرد: تنوع محصولات و کامل بودن زنجیره تولید، انعطاف تولید در خصوص پاسخ به تقاضای بازار، قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک مناسب برای صادرات محصولات به کشورهای منطقه و حوزه  CIS، وجود بازارهای بالقوه در حال رشد، کیفیت متمایز محصولات شرکت (برند شرکت)، دارا بودن آزمایشگاه همکار و معتمد اداره استاندارد، نیروی متخصص و با تجربه، سازگاری با محیط زیست ودسترسی به مواد اولیه ارزان و با کیفیت داخلی، مهمترین وجه تمایز کلر پارس از سایر رقبایش محسوب می‌شود.

 

 

 

 

 

شروط پذیرش شستا در بورس

 

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران شروط پذیرش سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در بورس را تشریح کرد.

علی صحرایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه  جلسات هیات پذیرش شستا مداوم برگزار می‌شود، اظهار کرد: عرضه زمانی صورت می‌گیرد که امیدنامه نهایی شود و به شفافیت کافی برسد. همچنین شستا باید  شرایطی که اعضای هیات پذیرش گذاشتند را مهیا کنند. شرایط درمورد شفاف سازی است همچنین بندهای حسابرس باید رفع ابهام شود.

وی به این سوال که سهام شستا امسال عرضه می‌شود یا خیر و اینکه چند درصد این شرکت در بورس عرضه خواهد شد، پاسخ داد: مشخص نیست سهام شستا امسال عرضه شود یا خیر. همچنین شستا جزو شرکت های بزرگی است که پنج درصد آن در بورس عرضه خواهد شد.

بر اساس این گزارش، یکی از تاکیدات رئیس جمهور خروج دستگاه‌های دولتی، نهادها و سازمان‌های عمومی از بنگاه‌داری بوده است و در این راستا قرار شد سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) در بورس عرضه شود تا به گفته محمد شریعتمداری، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، این وزارتخانه از بنگاه‌داری به سمت سهام‌داری حرکت کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399