دوشنبه, 18 آذر 1398 ساعت 14:10
کد خبر: 64975

اطلاعات تکميلي

  • بورس در یک نگاه

شاخص کل بورس روند صعودی را ادامه داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: بورس سومین روزمعاملاتی هفته را نیز سبز پوش بود و با افزایش 3 هزار و 324 واحد در سطح 335 هزار و 791.9 واحد ایستاد. به عبارت دیگر شاخص کل بورس روند صعودی را ادامه داد.

آمارهای دادوستد امروز و روز گذشته نشان دهنده حضور فعال سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه است. نزدیک شدن به پایان آذرماه و گمانه زنی های برخی از معامله گران در مورد احتمال تعدیل های مناسب توسط شرکت های بورسی به نوعی سبب پتانسیل رشد در اکثریت نمادهای بازار سرمایه شده است.

باز و بسته شدن تعدادی از شرکت ها در چند روز گذشته به دلیل انتشار اطلاعات گروه الف یا ب و بازشدن با درصدهای مثبت محدود یا بدون بازه روزانه نیز احتمال انتشار گزارش های 9 ماهه را تقویت بخشیده است. ارزش معاملات امروز هر چند اندکی نسبت به روز گذشته کاهش را تجربه کرد اما هنوز نزدیک 23 هزار میلیارد ریال است که نشان دهنده ورود پول هوشمند و نقدینگی جدید در این روزهاست.

در ادامه برای تصمیم گیری فعالان بازار جداول شاخص های بورس، بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند)، سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی، برترین گروه های صنعت و... آمده است.

 

شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.

جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به خودرو تعلق گرفت.

 شاخص کل بورس

 

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی (پول هوشمند) از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.

 شاخص کل بورس

 

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی:

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.

 شاخص کل بورس

برترین گروه های صنعت:

رتبه اول برترین ارزش معاملات گروه های صنعت امروز با 2 هزار و 944 میلیارد ریال در حالی به گروه خودرو تعلق گرفت این در حالی است که رتبه اول ارزش معاملات روز گذشته به گروه بانک اختصاص داشت.

برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.

 شاخص کل بورس

 

خروج نقدینگی (معکوس ورود پول هوشمند):

بر خلاف جدول ورود پول هوشمند که به نوعی نشان دهنده حضور پرقدرت خریداران حقیقی در حجم بالا و تعداد کم است. جدول خروج نقدینگی نشان دهنده خروج فروشندگان با حجم های بالا و تعداد اندک است به عبارت دیگر رابطه تعداد و حجم خریداران معکوس است یعنی اگر فرض کنیم که خریداران هوشمند که دارای سرمایه های بالا هستند وقتی وارد سهمی می شوند در واقع به دلیل تعداد کدهای این گروه کاهش اما حجم معاملات افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند یکی از معیارهای تصمیم گیری برای فعالان بازار سرمایه واقع شود.

جدول خروج نقدینگی معکوس ورود پول هوشمند است و اکثر سهام این گروه یا با صف فروش همراه است یا با حمایت خوب حقوقی ها.