دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 14:07
کد خبر: 64682

اطلاعات تکميلي

  • بورس در یک نگاه

امروز سهامداران حقیقی بورس، فروشنده بودند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: بازار سرمایه در ادامه روند افزایشی شکل گرفته، دوشنبه نیز روند صعودی خود را ادامه داد، اما در نیمه زمان معاملات، تورم عرضه 287 نماد از 586 نماد را منفی کرد. آمارهای دادوستد و عرضه توسط فعالان بازار سرمایه نشان می دهد؛ که امروز سهامداران حقیقی بورس، فروشنده بودند.

شاخص کل بورس امروز در ادامه روند صعودی روز یکشنبه، ابتدا با 4 هزار و 226 واحد به سطح 322 هزار و 896 واحد رسید، اما در نیمه دوم معاملات، حضور فروشندگان پرقدرت 2 هزار و 701 واحد شاخص کل را منفی کرد و در نهایت شاخص کل با افزایش هزار و 524 واحدی در سطح 320 هزار و 194 واحد ایستاد.

اما در نیمه دوم زمان معاملات، شناسایی سود توسط فعالان بازار سرمایه سبب افزایش عرضه شد؛ به طوری که با گذشت زمان تا اواخر وقت رشد حجم عرضه ها و در مقابل عقب نشینی خریداران را شاهد بودیم، که همین امر (فشار عرضه) در نهایت موجب شد تعدادی از نمادهای بازار سرمایه صف فروش را تجربه کنند.

در ادامه برای تصمیم گیری فعالان بازار جداول شاخص های بورس، بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند)، سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی، برترین گروه های صنعت و... آمده است.

 

شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.

جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به سایر معادن تعلق گرفت.

 سهامداران حقیقی بورس

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی (پول هوشمند) از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.

  سهامداران حقیقی بورس

 

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی:

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.

 سهامداران حقیقی بورس

برترین گروه های صنعت:

رتبه اول برترین ارزش معاملات گروه های صنعت امروز با 3 هزار و 284 میلیارد ریال در حالی به گروه داروئی تعلق گرفت این در حالی است که رتبه اول ارزش معاملات روز گذشته به فلزات اساسی اختصاص داشت.

برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.

 سهامداران حقیقی بورس

 

خروج نقدینگی (معکوس ورود پول هوشمند):

بر خلاف جدول ورود پول هوشمند که به نوعی نشان دهنده حضور پرقدرت خریداران حقیقی در حجم بالا و تعداد کم است. جدول خروج نقدینگی نشان دهنده خروج فروشندگان با حجم های بالا و تعداد اندک است به عبارت دیگر رابطه تعداد و حجم خریداران معکوس است یعنی اگر فرض کنیم که خریداران هوشمند که دارای سرمایه های بالا هستند وقتی وارد سهمی می شوند در واقع به دلیل تعداد کدهای این گروه کاهش اما حجم معاملات افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند یکی از معیارهای تصمیم گیری برای فعالان بازار سرمایه واقع شود.

جدول خروج نقدینگی معکوس ورود پول هوشمند است و اکثر سهام این گروه یا با صف فروش همراه است یا با حمایت خوب حقوقی ها.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.