یکشنبه, 10 آذر 1398 ساعت 13:47
کد خبر: 64622

اطلاعات تکميلي

  • بورس در یک نگاه

شک و تردید سهامداران حقیقی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: بازار سرمایه دومین روز معاملاتی خود را در حالی صعودی اغاز کرد که با رشد 4 هزار و 82 واحدی در سطح 318 هزار و 670 واحد ایستاد. همانطور که روز گذشته نیز  از احتمال رسیدن به این سطح گفته بودیم؛ وجود مقاومت نه چندان قوی در تراز 318 هزار واحدی به نوعی سبب شک و تردید سهامداران حقیقی در پایان معاملات امروز شد.

حجم و ارزش معاملات نیز نسبت به روز گذشته با رشد همراه بود؛ به طوری که ارزش معاملات امروز به بالای 17 هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با ارزش معاملات یک ماه گذشته از افزایش بالای 50 درصد حکایت دارد.

در ادامه برای تصمیم گیری فعالان بازار جداول شاخص های بورس، بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند)، سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی، برترین گروه های صنعت و... آمده است.

 شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.

جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به سایر معادن تعلق گرفت.

سهامداران حقیقی
 

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی (پول هوشمند) از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.

 

  سهامداران حقیقی

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی:

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.

 سهامداران حقیقی

برترین گروه های صنعت:

رتبه اول برترین ارزش معاملات گروه های صنعت امروز با 1 هزار و 953 میلیارد ریال در حالی به گروه فلزات اساسی تعلق گرفت این در حالی است که رتبه اول ارزش معاملات روز گذشته نیز به همین گروه اختصاص داشت.

برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.

 سهامداران حقیقی

 

خروج نقدینگی (معکوس ورود پول هوشمند):

بر خلاف جدول ورود پول هوشمند که به نوعی نشان دهنده حضور پرقدرت خریداران حقیقی در حجم بالا و تعداد کم است. جدول خروج نقدینگی نشان دهنده خروج فروشندگان با حجم های بالا و تعداد اندک است به عبارت دیگر رابطه تعداد و حجم خریداران معکوس است یعنی اگر فرض کنیم که خریداران هوشمند که دارای سرمایه های بالا هستند وقتی وارد سهمی می شوند در واقع به دلیل تعداد کدهای این گروه کاهش اما حجم معاملات افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند یکی از معیارهای تصمیم گیری برای فعالان بازار سرمایه واقع شود.

جدول خروج نقدینگی معکوس ورود پول هوشمند است و اکثر سهام این گروه یا با صف فروش همراه است یا با حمایت خوب حقوقی ها.