شنبه, 09 آذر 1398 ساعت 16:57
کد خبر: 64561

ورود پول پرقدرت به بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: بازار سرمایه اولین روز هفته را در حالی با رشد 3 هزار و 357 واحدی آغاز کرد که روز شنبه هفته گذشته کمتر از  700 واحد افزایش را ثبت کرده بود؛ آمارهای دادوستد و صعودی بودن حجم و ارزش معاملات نشان دهنده ورود پول پرقدرت به بورس است.

شاخص کل بورس امروز با رشد 3 هزار و 357 در سطح 314 هزار و 587 واحد ایستاد. مهمترین اتفاق در آخرین روز کاری هفته گذشته رخ داد؛ درست زمانی که شاخص کل در حال عبور از محدوده 310 تا 311 هزار واحد بود. با محقق شدن و تثبیت این سطح، نگاه فعالان بازارسرمایه به محدوده 318 هزار واحد دوخته شد و بنظر می رسد هفته ای با خبرهای خوب در انتظار سهامداران است.

متاسفانه با وجود صعودی بودن بورس و افزایش تقاضا، هنوز خبری از عرضه اولیه ها نیست و همانطور که قبلا نیز یادآور شدیم؛ جا دارد مسئولان امر به جای این که در روزهای نزولی به عرضه سهام اقدام کنند و فرصت بی نظیر این روزها را از دست دهند. در روزهای پیش رو با عرضه سهام جدید سبب جذب نقدینگی تازه به بورس و جلوگیری از تشکیل حباب قیمتی در سهام شوند.

در ادامه برای تصمیم گیری فعالان بازار جداول شاخص های بورس، بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند)، سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی، برترین گروه های صنعت و... آمده است.

شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.

جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به سایر معادن تعلق گرفت.

 پول پرقدرت

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی (پول هوشمند) از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.

 پول پرقدرت

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی:

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.

 پول پرقدرت

برترین گروه های صنعت:

رتبه اول برترین ارزش معاملات گروه های صنعت امروز با 1 هزار و 442 میلیارد ریال در حالی به گروه شیمیایی تعلق گرفت این در حالی است که رتبه اول ارزش معاملات روز گذشته به گروه دارو اختصاص داشت.

برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.

 پول پرقدرت

 

خروج نقدینگی (معکوس ورود پول هوشمند):

بر خلاف جدول ورود پول هوشمند که به نوعی نشان دهنده حضور پرقدرت خریداران حقیقی در حجم بالا و تعداد کم است. جدول خروج نقدینگی نشان دهنده خروج فروشندگان با حجم های بالا و تعداد اندک است به عبارت دیگر رابطه تعداد و حجم خریداران معکوس است یعنی اگر فرض کنیم که خریداران هوشمند که دارای سرمایه های بالا هستند وقتی وارد سهمی می شوند در واقع به دلیل تعداد کدهای این گروه کاهش اما حجم معاملات افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند یکی از معیارهای تصمیم گیری برای فعالان بازار سرمایه واقع شود.

جدول خروج نقدینگی معکوس ورود پول هوشمند است و اکثر سهام این گروه یا با صف فروش همراه است یا با حمایت خوب حقوقی ها.