دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 15:50
کد خبر: 62663

برگشت امید به بازار سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد:  سخنان شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس در برنامه پایش و خبر تغییرات در بازار پایه بوسیله محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار  یکشنبه شب سبب شد که امید به بازار سرمایه بازگردد.

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس در برنامه شب گذشته پایش با اشاره مناسب بودن قیمت های سهام شرکت ها در بازار سرمایه گفت:
ما در کشور ۱۳ میلیون سهامدار داریم و ۳۰۰ هزار نفر به صورت هفتگی در بازار فعالیت می کنند. از این میزان ۲۰ یا ۳۰ هزار نفر در بازار پایه فرابورس حضور دارند. بعضی از این افراد ممکن است سهمی را با قیمت بالا داد و ستد کرده باشند.
وی ادامه داد: پس از اجرای مقررات نیز نمادها ممکن است با نوسان مواجه شوند اما اطمینان داشته باشید زمانی که سهمی ارزنده است به قیمت باز می گردد. از سوی دیگر سهم فقط به واسطه نوسان قیمت سودآور نیست. سهام دو راه سود آوری دارد و در مجمع سود تقسیم می شود.
شاپور محمدی افزود: ۶۰۰ شرکت بورسی و ۶۵۰ نهاد مالی و ۶۰۰۰ هزار مدیر در بازار سرمایه حضور دارند. امکان دارد اطلاعات دیر منتشر شود و قطعا مدیر مربوطه جریمه می شود. این به معنای رانت نیست. اگر فردی از اطلاعات نهانی بهره برداری کرده باشد حتما بررسی می شود. هر مستنداتی که در این رابطه وجود دارد به سازمان ارسال کنید. نهاد ناظر همواره با سو استفاده برخورد می کند.

پیشنهادهای ۱۰ گانه فعالان بازار پایه

همچنین به گفته مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، بر اساس یکی از پیشنهادها، ناشران ملزم می‌شوند با هدف بالا بردن هرچه بیشتر شفافیت، اطلاعات را به موقع ارائه دهند. همچنین فشارها به جای سهامدار خرد در جهت بالابردن شفافیت به ناشران منتقل می‌شود.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاری جلسه ای با نمایندگان سهامداران و فعالان بازار پایه فرابورس برای بررسی آخرین تحولات این بازار خبر داد.
محسن خدابخش در گفت‌وگو با سنا، ضمن برشمردن پیشنهادهای دهگانه در این نشست گفت: مقرر شد در صورت وجود صف خرید و فروش برای نماد های بازار پایه، امکان افزایش دامنه نوسان به ترتیب برای بازارهای زرد، نارنجی و قرمز به پنج، چهار و دو درصد وجود داشته باشد و شرایط صف در آینده تعریف می شود.
وی افزود: با توجه به محدودیت ورود صندوق ها، در صورت افزایش دامنه نوسان بیش از دامنه نوسان فعلی، مقرر شد به جای افزایش دامنه نوسان، مجوز ورود صندوق ها بررسی و صادر شود.

افزایش 701 واحدی شاخص کل بورس

بورس سومین روز هفته را ابتدا صعودی آغاز کرد و با افزایش 3 هزار و 867 واحدی در سطح 324 هزار و 75 واحدی ایستاد. اما با گذشت زمان فشار عرضه کنندگان سبب شد شاخص کل 3 هزار و 166 واحدی کاهش یابد؛ سرانجام این نماگر بورس با 701 واحد صعود در سطح 320 هزار و 909 واحد ایستاد.

 
 

شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.
جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به محصولات چوبی تعلق گرفت.
 
 
 برگشت امید به بازار سرمایهبرگشت امید به بازار سرمایهبرگشت امید به بازار سرمایه

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.
 
 
 

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 50 میلیون سهم توسط حقیقی

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 50 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.
 
 
 

برترین گروه های صنعت

رتبه اول برترین گروه های صنعت امروز با 945 هزار و 480 میلیارد ریال در حالی به گروه بانک تعلق گرفت این در حالی است که روز گذشته معاملاتی رتبه اول به گروه دارو اختصاص داشت.
برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.