سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 09:38
کد خبر: 63631

اطلاعات تکميلي

  • نظارتی که امنیت اقتصادی کشور را تامین می‌کند؛

بانک مرکزی سدی در برابر تروریسم اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

عصراقتصاد:  جنگ با تفنگ و اسلحه ساده‌ترین اتفاقی است که می‌تواند در دنیا رخ دهد، این روزها میدان نبرد تغیرات گسترده‌‌ای را تجربه کرده که یکی از مهمترین میادین جنگی جدید اقتصادی است. بر همین اساس و با توجه به این نکته مهم که نظام بانكي شريان حيات اقتصاد كشور است میدان جنگ اقتصادی حراست از مرزهای بانکی و ایجاد مانع برای جلوگیری از نفوذ تروریسم‌های اقتصادی است. بر همین اساس بانک مرکزی براساس اختیارات و وظایف تعریف شده در خط مقدم مبارزه با تروریست اقتصادی است. در این گزارش با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بازرسی در این زمینه نگاهی به وظایف این نهاد در مبارزه با تروریست اقتصادی کرده و بررسی می‌کنیم چگونه بانک مرکزی می‌تواند در این راستا عملکرد موفقی داشته باشد.

 

ضرورت افزایش نظارت بانک مرکزی

روز گذشته و در دیدار حجت‌الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی بر اهمیت نقش نظارتی بانک مرکزی تاکید شد.

درویشیان با تأکید بر لزوم نظارت به‌ موقع، مؤثر و کارآمد بانک مرکزی بر بانک‌های کشور خاطرنشان کرد: در دوره‌ای که با تروریسم اقتصادی دشمنان روبه‌رو هستیم، از بخش‌های گوناگون بانک مرکزی انتظار داریم بیش‌ از پیش به وظایف نظارتی خود عمل کنند. وی بانک‌ها را موتور محرکه اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: دشمنان در جنگ اقتصادی فعلی، نظام پولی و بانکی کشور را به‌عنوان یکی از اهداف اصلی هدف قرار گرفته‌اند و قصد دارند از این طریق به کشور آسیب وارد کنند. نظارت خصوصاً بر بانک‌های خصوصی آن‌طور که باید صورت نمی‌گیرد و ساختار لازم برای نظارت بر نظام بانکی در بانک مرکزی وجود ندارد.

همتی نیز پیش از این درباره اهمیت نظارت بانک مرکزی بر سلامت اقتصاد تاکید کرده بود اما این نظارت در قانون چطور تعبیه شده است؟!

 نحوه نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها

براساس بند "ب" ماده 11 قانون پولی و بانکی کشور (مصوب تيرماه سال 1351)، وظيفه نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری با بانک مرکزی است.

همچنین باید گفت از اواخر دهه هفتاد شمسی و با بهره‌گيری از آخرين دستاوردهای مراکز و مجامع حرفه‌ای و تخصصی، این نهاد رويکرد "نظارت مبتنی بر ريسک" را به عنوان رويکرد اصلی در نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور برگزيد و در اين راستا ضمن تجديد ساختار سازمانی حوزه نظارت بر بانک‌ها، تدوين مقررات احتياطی و تعميق و گسترش ادبيات نوين بانکی در کشور را سرلوحه فعاليت‌های خود قرار داد.

با همه این تفاسیر لازم به یادآوری است که بانک مرکزی علاوه بر نظارت بر سایر بانک‌ها نظارت برخودش را هم از یاد نبرده است؛ یکی از ارکان بانک مرکزی هیات نظارت است.

گستره نظارتی بانک مرکزی، قوانین موضوعه و آیین‌نامه‌ها را نیز در بر می‌گیرد. نظارت بانک مرکزی با دو رویکرد نظارت مبتنی بر تطبیق و نظارت مبتنی بر ریسک همراه است.

با این توضیح می‌توان بانک مرکزی را دروازه مهم و خط مقدم مبارزه با تروریسم اقتصادی و صیانت از سلامت اقتصاد نامید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395