دوشنبه, 13 آبان 1398 ساعت 10:33
کد خبر: 63557

وقتی بانک‌ها از جاعلان فریب می‌خورند، مردم ضرر می‌کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مدتی است که داستان ورود اسکناس های جعلی به بازار و دست مردم طبیعی شده است و در اکثر مغازه ها دیده می شود که یک اسکناس تقلبی به دیوار چسبانده اند تا به دیگران نشان دهند که تفاوت اسکناس تقلبی و واقعی را می شناسند. اما مساله از آنجا پررنگ شده است که به گفته برخی افراد، دستگاه های خودپرداز هم این اسکناس ها را مابین بقیه اسکناس ها به مردم تحویل می دهند.

در ماه های اخیر گفت و گو با مردم نشان داده است که این اتفاق برای چندین نفر افتاده است و زمانی هم که متوجه قضیه شده اند کاری از دستشان بر نمی آید.
پیگیری های خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد حاکی از آن است که کارکنان بانک ها با شنیدن خبر دریافت اسکناس جعلی از دستگاه کارتخوان اعلام می کنند که چنین چیزی امکان ندارد و اصلا دستگاه ATM اسکناس های جعلی را قبول نمی کند.
این در حالی است که به گفته مردم بارها دیده شده است که اسکناس های جعلی از 10 هزار تومانی تا چک پول های 50 یا 100 هزار تومانی از این دستگاه ها و به خصوص دستگاه هایی که در مکان هایی به غیر از بانک ها قرار دارند، دریافت شده است.
در چند سال اخیر دستگاه های کارتخوان در واحدهای صنفی مانند مغازه ها و مجتمع های تجاری و یا ساختمان های چند واحدی به شدت زیاد شده اند. این مساله ممکن است دقت بررسی و نظارت بر تمام اسکناس های موجود در این دستگاه ها را کاهش دهد.
با این حال همچنان مسئولان بر این باورند که چنین امری به تعداد زیاد اتفاق نمی افتد و اشخاصی که این گونه متضرر شده اند، راه خاصی برای پیگیری مشکل خود ندارند.
اما اگر شخصی با این مشکل مواجه شد، می تواند به بازرسی بانک مربوطه مراجعه کند و با چک کردن دوربین دستگاه خودپرداز ادعای خود را اثبات کند و در این صورت بانک اشتباه رخ داده را جبران خواهد کرد.
در این میان اما اگر کسی که پول را دریافت می کند، متوجه جعلی بودن اسکناس نشود و آن را خرج کند، بدون شک بدون این که خودش آگاه باشد، به اقتصاد کشور آسیب خواهد رساند.
اما در این میان تنها اقتصاد نیست که آسیب می خورد، از آن مهم تر اعتماد عمومی جامعه است که به عنوان مهم ترین سرمایه هر دولت و حکومتی خدشه دار می شود و بازگشت این اعتماد حتی از جبران خسارت های اقتصادی و مادی هم سخت تر خواهد بود.
از این رو ضروری به نظر می رسد که نظارت ها برای برخورد با چنین اتفاقاتی باید جدی تر صورت بگیرد تا این که جاعلان اقدامات خود را گسترده تر نکنند و کشور را با چالشی جدید رو به رو نسازند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399