دوشنبه, 13 آبان 1398 ساعت 10:09
کد خبر: 63553

بانک مرکزی و راه‌های مقاومت در شرایط تحریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

عصر اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در صفحه مجازی خود با بی‌اثر و تکراری خواندن «سه تحریم تازه آمریکا» گفته که «ایران مسیر تجارت در شرایط تحریمی و رشد صادرات نفتی و غیرنفتی را طی می‌کند.»

عبدالناصر همتی در حالی این صحبت‌ها را مطرح می‌کند که پیش از این با سیاست‌های اتخاذی از سوی بانک مرکزی و حرکت در مسیر درست تبیین شده از دستگاه‌های نظارتی و مجلس و تاکیدات مقام معطم رهبری کم‌تاثیر بودن تحریم‌ها بر اقتصاد ثابت شده است. پیش از این نیز اتحادیه اروپا در بهمن‌ماه سال 90 علاوه بر خرید نفت ایران بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مورد تحریم قرار داد. پیشتر نیز ایالات متحده آمریکا به تحریم بانک مرکزی ایران پرداخته بود اما در همه این سال‌ها علی‌رغم تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفتی و تعامل بانکی برای تهیه مایحتاج جامعه آنطور که آمارها گواهی می‌دهند دچار معضلات جدی نشدیم.

 اغلب کارشناسان نیز بر این عقیده رئیس کل بانک مرکزی صحه می‌گذارند که تحریم‌های جدید تکراری است و تاثیر مورد انتظار امریکا را در سیستم بانک مرکزی درپی ندارد. آنها معتقدند «آمریکا همه تحریم‌هایی که می‌توانست را قبلا انجام داده و اقدام جدیدش را می‌توان از سر ناچاری خواند.» در واقع با توجه به این نکته که نظام بانکی ما قبلا تحریم بود می‌توان گفت اعمال تحریم تکراری وضعیت جدیدی را برای اقتصاد کشور به وجود نمی‌آورد و آنچه که آمریکا به تازگی علیه ایران اعمال کرده مانند تحریم وزیر امور خارجه کشور برای آن آثار سیاسی در نظر گرفته و به دنبال آن بوده که در انتظارات مردم التهاب ایجاد کند.

 اما پیش از این نیز همتی در این‌باره اعلام کرده بود که اگر اینگونه اقدام‌ها می‌توانست در پیشبرد خواسته‌های ظالمانه آن دولت موثر باشد، وضعیت اقتصادی کشور بسیار متفاوت با وضعیت فعلی بود و با این سخن یادآور شده بود که آنطور که امریکایی‌ها در رسانه‌های متبوع خود ادعا می‌کنند نتوانسته‌اند دست و پای اقتصاد جمهوری اسلامی را ببندند. در واقع مقاومت باتک مرکزی و اتخاذ تصمیمات کلان موثر و به موقع توانسته است زهر تحریم‌ها را گرفته و آسیب ناشی از آن را کم کند.

براساس مستندات موجود و صحبت‌های همتی می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که در مجموع آمریکا با تحریم بانک مرکزی اقدامات آنچنانی را نمی‌تواند انجام دهد و تنها ممکن است یک سری محدودیت‌های ناچیز را در رابطه با نقل و انتقالات بانکی ایجاد کند. این اقدام اخیر آمریکا علیه ایران بیشتر جنبه روانی دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399