بانک

چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 08:49

صادرات غیرنفتی کشور در حال احیا و رونق است

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: صادرات غیرنفتی کشور در حال احیا و رونق گرفته است
معاون اقتصادی اتاق تعاون تهران از بخش بانکی و مالیاتی کشور در خصوص رعایت نکردن دستورات دولت مبنی بر استمهال مالیات و اقساط وام بانکی انتقاد کرد.
سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 ساعت 10:11

بهره‌وری بانک ملی روزانه منفی 635 هزار تومان

بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته ازآخرین عملکرد مالی بانک ملی سرانه هزینه اداری و عمومی شاغلین این بانک روزانه بالغ بر 880 هزارتومان است. حکایت از این واقعیت دارد که بهره‌وری بانک ملی روزانه منفی 635 هزار تومان است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ثبات به بازارها بازخواهد گشت، گفت: مردم و فعالان اقتصادی پشتیبان اصلی تلاش بانک مرکزی باشند.
بانک مرکزی دستورالعمل نحوه تامین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی مرتبط با تسهیلات ارزی را ابلاغ کرد.
روابط عمومی بانک مرکزی به دنبال طرح مجدد رویه واردات بدون انتقال ارز، توضیحات ضروری زیر را اعلام کرد: این بانک طی دو سال اخیر در راستای ساماندهی جریان ارز حاصل از تجارت خارجی کشور و ایجاد شفافیت و توجه جدی به تولید داخل، اقدام به ایجاد بستر و زیرساخت‌های…
رییس کل بانک مرکزی نوشت: «قطب‌نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد.»
با وجود کاهش سرمایه تاسیس بانک‌های برون مرزی به ۵۰ میلیون یورو، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار آن را مطابق ارقام بین‌المللی ندانست.
چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 12:15

اوراق بدهی دولتی در بازار بین بانکی حراج می شود

کارگزاری بانک مرکزی در نظر دارد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد اظهار داشت: اگر این روند کاهش نرخ سود بین بانکی ادامه داشته باشد، مرحله بعدی این است که از بانک‌ها بخواهیم نرخ اعطای تسهیلات را متناسب با این روند کاهش دهند.
رئیس شورای عالی کانون صرافان با اشاره به راه‌اندازی اپلیکیشن کانون صرافان، با اشاره به ویژگی‌های این برنامه، گفت: اپلیکیشن این امکان را دارد که بستر انجام این معاملات را فراهم کند و اگر بحث تحویل ارز نهایی شود، امکان خرید و فروش الکترونیکی ارز فراهم شود.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در نامه‌ای به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، به جوابیه این مقام دولتی به نامه قبلی خود پاسخ داد.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تصمیم‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده به منظور تامین صحیح کسری بودجه بدون تاثیر در نرخ تورم گفت: برای تامین کسری بودجه، تصمیم‌ها و برنامه‌های خوب و مناسبی اندیشیده و در حال اجراست که نمونه آن تصمیم به فروش اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه…
در مراسمی با حضور دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران و دکتر قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد، ۳۵۰ هزار ماسک N۹۵ و ۱۰ هزار واحد لباس مخصوص بیماران کرونایی از طرف این گروه به کلیه‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور اهدا شد.
رییس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود عنوان کرد با تلاش‌های بانک مرکزی و کمک‌های دولت به همراه تلاش بانک‌ها در بهبود وضعیت ترازنامه‌های خود، شرایط پولی و ارزی کشور درمناسب‌ترین وضعیت نسبت به دو سال پیش قرار دارد.
شنبه, 20 ارديبهشت 1399 ساعت 08:59

چوب بانک مرکزی لای چرخ واردات کاغذ

در حالی که تازه‌ترین آمارهای واردات کاغذ بخش فرهنگ در کشور، افزایش موافقت برای واردات این محصول را نشان می‌دهد، خبرهایی از توقف تخصیص ارز برای واردات کاغذ طی دو ماه گذشته به گوش می‌رسد.
بانک مرکزی به منظور حمایت از کسب وکارهایی که به طور مستقیم از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، در بخشنامه ای، عناوین بخش‌ها و رسته‌های مرتبط را اصلاح و به شبکه بانکی ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو بخشنامه شماره 98.441875 مورخ 21 اسفند ماه 1398، موضوع ابلاغ…
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی از تصویب لایحه پیشنهادی دولت، مبنی بر حذف چهار صفر از پول ملی و تعیین «تومان» به عنوان واحد پول ملی خبر داد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضع ارز دولتی سال 97 به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.
معاون وزیر اقتصاد در امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی با اشاره به ارزش روز سهام ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، میزان تخفیف دولت به مردم را ۷ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.
پرداخت تسهیلات بالای ۲میلیارد ریال به اشخاص حقیقی و ۵میلیارد ریال به اشخاص حقوقی مشمول مقررات تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم شد.
رئیس بانک مرکزی گفت: با حذف چهار صفر از پول ملی، «ریال» به «تومان» تغییر می‌کند و بر اساس لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور هرتومان معادل ۱۰٫۰۰۰ ریال و اَضعاف آن «قران» خواهد بود و هر تومان معادل ۱۰۰ قران آن شود.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولید و تأمین روغن و چربی‌های خوراکی با اشاره به عدم همراهی بانک مرکزی در تامین به موقع ارز کالاهای اساسی از نوع برخورد سلیقه‌ای در تامین ارز بانک مرکزی انتقاد کرد.
تصویبنامه هیات وزیران درخصوص تعیین مبلغ جریمه مندرج در بند ۲ اصلاحی ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی کشور ابلاغ شد.
"شبا" یا شماره حساب بانکی ایران، یکی از ابزارهای ارائه خدمات بانکی در بانک آینده است که به منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور در تمامی سامانه‌های پرداخت بین بانکی قابل استفاده است.
 پس از شیوع کرونا و اخلال در روند درآمدزایی خانوارها، اعلام شد که پرداخت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه برای مدت سه ماه به تعویق می‌افتد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود گذشت بیش از دو ماه هنوز برخی بانک‌ها همچنان در اجرای این تصمیم مقاومت می‌کنند.
به عقیده رئیس کل بانک مرکزی، در وضع حاضر اقتصادی، انتشار اوراق بدهی، روش مناسب‌تری برای تأمین کسری بودجه و نیز جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه و تورم است.
رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در حال تدارک منابع لازم برای پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی به بنگاهها و واحدهای آسیب دیده از کرونا هستیم.
چهارشنبه, 10 ارديبهشت 1399 ساعت 10:48

شرایط تایید صلاحیت مدیران بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزی دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.
سه شنبه, 09 ارديبهشت 1399 ساعت 10:18

2 زیر مجموعه بانک صادرات عرضه اولیه می شود

مدیرعامل بانک صادرات ایران از عرضه اولیه دو زیرمجموعه بانک در سال جاری، علت رشد ۹۸ درصدی سهام و انتظار قیمت سهم و اثر کاهش سود بانکی بر این صنعت خبر داد.
صفحه 1 از 65

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399