یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 09:47
کد خبر: 66126

فرهنگ مسئولیت‌پذیری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 در سال‌های اخیر اتفاقات ناگواری از قبیل سقوط پرواز شماره ۷۵۲ که ناشی از اشتباه باشد، کم نبوده است، اما مساله ای که با وجود این اتفاقات مورد غفلت قرار گرفته، فرهنگ مسئولیت‌پذیری مدیران و مسئولان در برابر اشتباهات حوزه کاری‌شان است.

دیده ایم که در کشورهای توسعه‌یافته، مدیران به دلیل تاخیر قطارها و پروازها استعفا می‌دهند یا حتی در سطوح بالاتر برکنار می‌شوند اما در ایران حتی اشتباهاتی که منجر به جان باختن هموطنانمان شده است، کمتر چنین وضعی را رقم می‌زند.
پس از مشخص شدن ابعاد حادثه سقوط پرواز شماره 752 که با اشتباه کاربر یک سیستم دفاعی اتفاق افتاد، سوالی که بیش از هر زمانی ذهن مردم را درگیر کرده، این است که اگر تیم‌های تحقیقاتی خارجی در صحنه حاضر نمی‌شدند، مقامات تا چه زمانی  حقیقت را اعلام می‌کردند.
ما که در همه عرصه‌ها تمایل به توسعه‌یافتگی داریم باید بیندیشیم چرا در خصوص فرهنگ و اخلاق متناسب با توسعه‌یافتگی گام‌های جدی و قابل قبولی به جلو بر نمی‌داریم.
بدون شک در گوشه و کنار شهر دیده‌ایم که شعارهای اخلاقی و حفظ ارزش‌‎ها به عنوان اصلی‌ترین تبلیغات جلوه می‌کند اما هنوز مشخص نیست که چرا سطح پایبندی به این شعارها فضیلت‌مدار گاهی در میان متولیان امر تا اندازه‌ای پایین می‌آید که حتی گاهی منفعت شخصی و جناحی یا سازمانی بر منافع جمع ترجیح داده می‌شود.
در چنین وضعی نمی‌توان از جامعه انتظار داشت که با فرهنگ مسئولیت‌پذیری و توسعه یافتگی آشنایی داشته باشند و برای پیشرفت جمعی تلاش کنند چرا که ادراک مردم از جامعه تحت تاثیرعملکرد مسئولان قرار می‌گیرد و در این میان رفتارهایی که این پیام را به مخاطب ارسال می‌کند که جان انسان‌ها و حفظ حیات شهروندان چندان مهم تقلی نمی‌شود، مخرب‌ترین تاثیر را برجای می‌گذارد.
در حالی که در سال‌های اخیر اعتماد مردم را نسبت به نظام مدریتی خدشه‌دار شده ‌است، ضرورت پایبندی به فرهنگ مسئولیت‌پذیری بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود، چرا که این می‌تواند سنگری برای جلوگیری از فروپاشی اعتماد مردم باشد.
بر این اساس می‌توان از پذیرش کامل مسئولیت ساقط کردن پرواز 752 آن هم از سوی یک مجموعه وابسته به نیروهای مسلح استقبال کرد و امید داشت که تاخیر صورت‌گرفته نیز عبرتی شود برای نظام مدیریتی کشور که شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری باید بهنگام باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399