چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 08:20
کد خبر: 66065

پرتاب‌شدگی ترامپ در جهان سیاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمود پوررضائی

تاریخ بشر هر چه به جلو می‌رود و بر اعداد سال‌ در تقویم‌های میلادی، شمسی، قمری و... افزوده می‌شود، پیچیدگی‌های زیست انسانی بر سیاره زمین نیز افزایش پیدا می‌کند؛ از همین رو، ساده‌ترین روابط جهان امروز، حتی آنهایی که در حوزه روابط شخصی و خصوصی قرار می‌گیرد، نیز شاید برای انسانی که یک قرن پیش بر این کره خاکی می‌زیست، بیش از حد لازم پیچیده و غیر قابل درک به نظر آید.

این پیچیدگی که بخشی از آن ناشی از گسترش ارتباطات  و درهم‌تنیدگی زندگی‌ها در جهان امروز است، منجر به تخصصی‌تر شدن روزبه‌روز شئون انسانی می‌شود. اکنون دیگر کاملا روشن است که دیگر مانند سده‌های پیشین دانشمندی همه‌چیزدان و به اصطلاح ذو فنون و علامه دهر پا به عرصه گیتی نخواهد گذاشت، انسان‌ها نیز در همه حوزه‌های زندگی مانند گذشته خودکفا و خودبسنده نیستند. به دیگر سخن، هیچ انسانی بدون کمک دیگران نمی‌تواند به همه امور مربوط به خود رسیدگی و آنها را مدیریت کند. به همین دلیل برای برقراری روابط حقوقی یا رفع اختلافات نیازمند مشاور حقوقی هستیم، برای زندگی زناشویی و تربیت فرزندان به راهنمایی‌های روانشناسان نیاز داریم، برای راه‌اندازی کسب و کار موفق به مشاوره مالی، مالیاتی، تبلیغاتی و... احتیاج داریم و همین‌طور باید بر فهرست نیازمندی‌هایمان باید بیفزاییم.
یکی از پیامدهای  این وضع، شکل‌گیری قواعد (نوشته یا نانوشته) و عرف‌های تخصصی در حوزه‌های گوناگون زندگی اجتماعی است چراکه اگر زبان مشترک و قواعد بازی توافق‌شده‌ای وجود نداشته باشد، امکان به وجود آمدن شبکه تبادل اطلاعات میان متخصصان نیز فراهم نخواهد شد. به بیان روشن‌تر، اگر به دلیل پیچیده‌تر شدن قوانین و مقررات، دو طرف یک منازعه حقوقی نیازمند استخدام وکیل هستند، باید میان آن وکلای طرفین و قاضی زبان مشترک و قواعد توافق‌شده‌ای وجود داشته باشد تا روند دادرسی به درستی پیش رود.
بر همین مقیاس سیاستمداران، فعالان اقتصادی، ورزشکاران، هنرمندان، مبلغان مذهبی و... از نیز زبان مشترک و قواعد بازی مخصوص به خود برخوردارند. حال موقعیتی را تصور کنید که متخصص یک حوزه به ناگاه و یکباره بخواهد وارد حوزه دیگری شود که نه با آن آشنایی دارد و نه زبان مشترک آن را فراگرفته است و نه قواعد بازی در آن حوزه را می‌شناسد.
گرچه نمی‌توان منکر این واقعیت شد که برخی از فعالیت همزمان در چند حوزه تخصصی را دارند اما بی‌گمان اشخاص زیادی نیستند که از چنین توانایی‌ای برخودار باشند و آن تعداد محدود نیز معمولا توانایی اقدام موفقیت‌آمیز در چند حوزه را یکباره به دست نمی‌آورند. درست به همین دلیل است که خواننده شدن یک فوتبالیست، بازیگر شدن یک ورزشکار، سیاستمدار شدن یک تاجر و نمونه‌هایی از این دست غالبا خوب از کار در نمی‌آید. به نظر می‌رسد رفتار خلاف قاعده رئیس‌جمهوری آمریکا که به مهم‌ترین تهدید این روزهای جهان تبدیل شده است، پیامد همین پرتاب‌شدگی از جهان تجارت به دنیای سیاست و اختلاط دو قاعده بازی ناهمگون و دو زبان تخصصی نامرتبط باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399