شنبه, 09 آذر 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 64522

آمد از کنار ما رد شد رفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

سرمقاله مقال تسلیت فردی نیست ولی نه به قصد سوگواری و نوحه سرایی، قصدم سخن گفتن از کسی است که تا نفس داشت جان و توانش برای گفتن از حق بود و برآشفتنش از ناحق. همین چند وقت پیش در بستر نقاهت نیمه هوشیار بود که به نقل از رئیس کل بانک مرکزی شنید ارزش پول ملی تقویت شده اصرار داشت عنوان اول روزنامه بشود در «پیروزی درجنگ اقتصادی»؛ او این پیروزی را نه از زاویه صاحبان سرمایه که از این نگاه می خواست که قدرت خرید اقشار آسیب پذیر تقویت شود.

در این روزهایی که قیمت بنزین گران شد نمی دانم چه می گفت و چه عنوانی را انتخاب می کرد ولی میدانم کلامش حتما تند و تلخ می بود و به حتم از آنچه می دید بر می آشفت.
زبانش تند بود و صریح، حرمت برایش زمانی معنی داشت که احقاق حقی می شد؛ در غیر این صورت به وزیر و کیل می تاخت. فرد برای او فرد بود و محترم و ملاک قضاوتش عمل بود در هر کسوتی.
سیف الله یزدانی روزنامه نگار بود اگر چه پیش از آن سالها و از روزهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب در مکتب اساتیدی درس آموخت که به چهره رحمانی اسلام و انقلاب ایمان داشتند، اساتیدی چون شهید آیت الله دکتر بهشتی که مدتی در دیوان عالی کشور  مدیریت دفترش را  عهده دار شد و از بازماندگانی بود که در انفجار حزب جمهوری اسلامی به شهادت نرسیدند.
او در دوران ابتدای تشکیل سپاه پاسداران و در این نهاد مردمی انقلابی حضور  پیدا کرد و زمانی که احساس کرد اقتصاد کشور نیازمند مدیرانی است که دانش آموخته باشند به پشتوانه تحصیلات اقتصادی اش در دانشگاه ملی سابق؛ قائم مقامی یگان دریایی سپاه را ترک و به تاکید دیگر استادش آقای عالی نسب، راهی وزارت بازرگانی شد و در طول دوران جنگ تحمیلی با تلاش و همراهی دیگر دلسوختگان ایران و انقلاب همچون مرحوم دکتر عظیمی و دکتر فرشاد مومنی، دکتر ناصری و بسیاری دیگر که متاسفانه حافظه ام یاری نمی کند در توزیع ارزاق مردم کوشید و در دوران ریاستش بر فروشگاههای زنجیره ای شهر و روستا برای نخستین بار در ایران ساختار فروشگاه های زنجیره ای را بومی کردند که متاسفانه قدر آن دانسته نشد و سالها بعد که فروشگاههای زنجیره ای نسل جدید در کشور به راه افتاد بی مدد تجربه گران سنگ دوران سخت جنگ تحمیلی، از صفر آغاز کردند.
اگر بخواهم فهرستی را مرور کنم که در این سالها چه کرد و در سمت های گوناگون برای رفع مشکلات مردم چگونه عمل کرد شاید نتوانم در این سطور کوتاه به آن اشاره کنم، می توانم به دانشگاه تربیت مدرس و پایه گذاری مجتمع آموزشی ابتدایی تا راهنمایی این مجموعه اشاره کنم یا همراهی در مدیریت مجموعه بیمه خدمات درمانی و  یا به حضورش در شرکت خدمات تعاون بپردازم و  در مجموع بسیاری دیگر از سازمانها و نهاد ها که در آنها به عنوانی یکی از مدیران ارشد حضور یافت. اما بی انصافی است اگر این یک نکته در این مرور ناگفته بماند، من به عنوان فرزندش شاهد بودم در تمام سالهای فعالیت دولتی اش اجاره نشین بود و اولین منزل مسکونی که خریداری کرد، زمانی بود که از کسوت مدیریت دولتی خارج شد و آن اندک رقمی که از محل بازخرید دریافت کرد را در سالهای ابتدایی دهه هفتاد برای خرید یک آپارتمان در میانه شهر صرف کرد.
دوستان کم لطفی بودند که در آن روزها تلاش کردند لکه ای از تخطی مالی در پرونده خدمتی اش بیابند که به لطف خدا و منش خودش دست خالی ماندند و در این روزها که هیاهوی عسس بگیری و مبارزه با مفاسد اقتصادی بلند است، چقدر حضور مدیران پاک دستی مانند سیف الله یزدانی احساس می شود و چه حیف.
اما کارنامه سالهای روزنامه نگاری اش که با یادداشت نویسی در روزنامه جمهوری اسلامی دهه شصت آغاز شد و بعدترها که در نیمه دوم دهه هفتاد و بعد از کناره گیری از مقامات دولتی با سردبیری روزنامه جهان اقتصاد ادامه یافت؛ همان مشی و همان مسیر بود که پیشتر پیموده بود و در ابتدای دهه هشتاد با انتشار روزنامه عصراقتصاد و در کسوت مدیر مسئول به کار روزنامه نگاری  ادامه داد تا اول مرداد سال 98 که به دلیل عارضه سکته مغزی از دفتر روزنامه راهی بیمارستان شد و پنج شنبه هفتم آذر با ایست قلبی در بیمارستان شریعتی تهران به رحمت خدا رفت.
خدایش بیامرزد، به قول شهریار که دوستش می داشت: آمد از کنار من رد شد رفت، خوب بود آمدنش، بد شد رفت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399