جمعه, 10 آبان 1398 ساعت 16:33
کد خبر: 63332

هفته ای برای تقابل اقتصادی سیاسیون

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: هفته گذشته بازهم شاهد دعواها و لفاظی های سیاسی و حزبی بر سر مسائل اقتصادی کشور بودیم.

با پایان مهلت ایران برای تصویب لوایح مربوط به مبارزه با پولشویی، گروه ویژه اقدام مالی برای ششمین و آخرین بار مهلت ایران را تمدید کرد و اعلام کرد که پس از پایان این مهلت، ایران را در لیست سیاه قرار خواهد داد. همین اقدام بهانه ای شد تا مسئولان دولتی بار دیگر بر لزوم تعیین هرچه سریع تر تکلیف لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص که فرصت قانونی آن ها نیز به پایان رسیده است، تاکید کردند. علی ربیعی، سخنگوی دولت حضور ایران در لیست سیاه را معادل تعطیلی بانک های کشور در خارج دانست و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز از طرح جزئیات لوایح مربوط به اف ای تی اف در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و شخص مقام معظم رهبری سخن گفت. موضوعی که بازهم فریاد مخالفان این لوایح را بلند کرد و بازهم شاهد خرج کردن از اعتبار و نام فرمانده کل قوا برای نظرات شخصی یا حزبی بودیم.
از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه از طراحی گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خبر داد که در صورت ادامه روند انفعالی و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا، گام چهارم برجامی ایران نیز اجرا خواهد شد.
در آخرین روز هفته گذشته، اجلاس سران جنبش عدم تعهد در باکو برگزار شد و رئیس جمهور کشورمان پس از دیدار های حاشیه ای به سخنرانی در این اجلاس پرداخته و بار دیگر بر پایان سلطه گری نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای آمریکا و ورود به جهان چند قطبی تاکید کرد.
قیمت دلار در هفته ای که گذشت روندی کاهشی داشت و از  11 هزار و 389تومان به 11 هزار و 205تومان رسید. ارزش یورو نیز مانند دلار کاهشی بود و این مساله می تواند نشان دهنده آمار نسبی تقویت ارزش پول ملی باشد. قیمت هر یورو در هفته گذشته از 12 هزار و 603تومان به 12 هزار و 494 تومان رسید که مبین روندی کاهش برای ارزهای خارجی در ایران است.
بازار نفت در هفته ای که گذشت در ابتدا با افزایش قیمت ها همراه شد، اما پیش بینی های کندی اقتصاد جهانی اجازه نداد افزایش قیمت ها ادامه داشته باشد. قیمت نفت برنت در معاملات آغازین هفته به دلیل امیدواری ها به مذاکرات چین و آمریکا و همچنین واهمه از بازگشت داعش، از 59 دلار به بالای 61 دلار به ازای هر بشکه رسید. اما در روزهای پایانی معاملات هفته گذشته، باز هم سایه رکود اقتصاد جهان بر بازارها سنگینی کرد و عاملی شد برای توقف این روند افزایشی. در نتیجه قیمت برنت در پایان هفته در همان بازه 61 دلاری ثابت ماند.
بازار سرمایه نیز هفته گذشته با افت حدود 4هزار واحدی شاخص کل پس از هفته ها رشد، حرکت اصلاحی را آغاز کرد.
شاخص کل با کاهش 3هزار و 833واحد معادل 1.2 درصد از 309 هزار و 341 واحد در هفته ما قبل به 305 هزار و 808 واحد در هفته گذشته رسید.
حجم و ارزش معاملات نیز در این حرکت اصلاحی که ناشی از ورود پول داغ (نقدینگی حقیقی ها) به بازار سرمایه بود، کاهش یافت و به این ترتیب، معاملات با کاهش 31 درصدی در حجم و افت 32درصدی در ارزش مواجه شد.
با توجه به تعطیلات هفته جاری و وجود تنها سه روز کاری در هفته، پیش بینی می شود بورس همین روند نزولی را ادامه دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399