سه شنبه, 16 مهر 1398 ساعت 09:02
کد خبر: 62675

حمایت از بخش خصوصی دقیقا یعنی چه؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

روزگذشته در 2 اظهارنظر مشابه از سوی معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنایع در خصوص حمایت از بخش خصوصی شاهد این بودیم که این دو بزرگوار بر ضرورت حمایت از بخش خصوصی تاکید کردند و نقش این بخش در اقتصاد کشور را مجددا گوشزد نمودند.

البته سالهاست همه ما در ضرورت حمایت از بخش خصوصی شاهد اظهارات متفاوت و بعضا مترقی درخصوص حمایت از بخش خصوصی بوده ایم اما در عمل ماجرا به کلی با اظهارات حمایتی متفاوت بود.
در سال های گذشته هر گاه درآمدهای نفتی کشور با تهدید مواجه می شد اظهارات حمایتی از این بخش با حرارت بیشتر مطرح می شد و هرگاه درآمدهای نفتی روال طبیعی خود را سیر می کرد، توجهی هم به بخش خصوصی نمی شد.
در واقع حمایت از بخش خصوصی تابعی از درآمدهای نفتی کشور بود.
صرف نظر از این ادعاها و شرایط مختلف زمانی و مکانی برای حمایت از بخش خصوصی، متاسفانه با نگاهی ژورنالیستی و تنها برای رفع تکلیف در قبال سیاست های حمایتی از بخش غیردولتی از سوی مسئولان دولتی روبرو هستیم.
یعنی عنوان "حمایت" بدون توجه به سیاست ها و استراتژی های حمایتی عنوان می شود، در حالیکه با نگاهی به بخش غیردولتی اقتصاد، رفع موانع و راه های حمایتی از بخش خصوصی کاملا شفاف و دردسترس است.
مگر غیر از این است که بخش خصوصی یک فضای رقابتی به دور از رانت و شرایط برابر رقابتی می خواهد؟ آیا مقوله ثبات بازار و جلوگیری از نوسانات ارزی و برنامه ریزی بلندمدت که باید برای حمایت از بخش خصوصی مدنظر قرار گیرد، برکسی پوشیده است؟
آیا مقوله رفع مشکل نقدینگی بنگاه ها، رانت های اطلاعاتی، تسهیل امور گمرکی، نابرابری های مالیاتی و ... موضوعات جدیدی در اقتصاد کشور است؟
این مسائل را هم بخش خصوصی و هم مسئولان محترم دولتی بدان اشراف دارند؛ اما سوال اینجاست که چرا این موضوعات تکراری در اقتصاد کشور حل نمی شود؟ و سوال دیگر اینکه زمانیکه مسئولان محترم می فرمایند باید از بخش خصوصی حمایت کرد، دقیقا منظورشان از حمایت چیست؟
به بیان دیگر اگر مسئولان عزیز معتقدند که مشکلات ساختاری اقتصاد کشور که برخی از آنها را برشمردیم و تکراری نیز هست حل شده که ما معتقدیم اینطور نیست؛ بصورت عینی بفرمایند منظورشان از حمایت بخش خصوصی چیست؟
اگر هم عزیزان دولتی مانند ما معتقد به حل نشدن مشکلات ساختاری اقتصاد کشور هستند، تکرار مکررات نفرمایند و مشکلات را حل کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399