یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 08:42
کد خبر: 62553

وقتی جنگ قدرت، بازار را از تنظیم خارج می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتایون مافی

سالها بود که خشکسالی در کمین کشاورزی ایران بود و اندک اندک زنگ خطرها برای کشاورزان ایرانی نواخته می شد ، اما بارندگی های سال جاری که از استان های مازنداران و گلستان آغاز و به دیگر استانهای کشور تسری یافت ، نویدی برای کشاورزان بود تا امسال نفسی بکشند و بار دیگر سهم خود را در تولید ناخالص ملی کشورمان پررنگ کنند .

با این حال خیر این برکت الهی بازهم نصیب کشاورزان نشد و تصمیم های کارشناسی نشده و خلق الساعه، دامن کشاورزان را گرفت.
نگاهی به گذشته حکایت از آن داشت که بعد ازآنکه در سال 90 وزارت بازرگانی و وزارت صنعت و معدن با یکدیگر ادغام شدند ، نمایندگان مجلس قانون انتزاع (تمرکز) را در مجلس تصویب کردند که بر اساس این قانون اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا می شد و  در وزارت جهادکشاورزی تمرکز می یافت . به دنبال تصویب این قانون قرار شد تا  شرکت‌های مسئول تنظیم بازارمحصولات کشاورزی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی انتقال یابند.
اما همانگونه که انتظار می رفت پس از ابلاغ آئین‌نامه اجرایی این قانون در اسفندماه ۹۲، این اتفاق نیافتد .
حالا با گذشت ۵ سال از  قانون تمرکز، درحالی که انتظار می رفت بابهبود شرایط اقلیمی و تلاش های صورت گرفته برای خودکفایی برخی از محصولات کشاورزی شاهد وضعیت بهتری در تولید محصولات کشاورزی در کشورمان باشیم ، وضع آن طور که شاید و باید پیش نرفت و تلاطم و آشفتگی های بازار ادامه یافت.
در چنین شرایطی بازهم مقامات و مسئولان دولتی به تکرار تجربه گذشته روی آورده اند و تلاش دارند تا به منظور تنظیم بازار مجدداً وزارت بازرگانی احیا کنند، موضوعی که با واکنش شدید کشاورزان و تشکل های مرتبط به آنها روبرو شده است .
آنها می گویند، قبل از تصویب قانون تمرکز، تصمیمات برای تولید محصولات کشاورزی با وزارت جهاد و مدیریت بازرگانی با وزارت صمت بود که به سبب دوگانگی وظایف موجب تصویب قانون تمرکز شد و مسئولین در اجرای این قانون کارنامه خوبی از خود برجای نگذاشتند.
در میان این جنجال و جنگ قدرت میان مسئولان ، تنها بارقه های کم فروغ امید کشاورزان به تولید است، که بار دیگر به خاموشی می گراید .
در این میان بسیاری از کارشناسان بازار بر این باورند،  در حالی با افزایش قیمت محصولات در بازار یا کمبود آنها  مواجه می‌شویم که مشکل کمبود نداریم بلکه مشکل تنظیم بازار و نظارت و ساماندهی در بخش کشاورزی کشور است.
زمانی که قانونی تصویب می شود ، حتی اگر مشکلاتی هم داشته باشد بعد از چند سال کاستی ها و معایب آن مشخص شده و با اصلاح قانون مشکلات حل خواهد شد ، اما زمانی که تصمیم گیری های جناحی و نا به هنگام و کارشناسی نشده و با جابه‌جایی یک وزیر برای یک مدت چند ماهه تغییر می‌کند، نمی‌توان انتظار داشت که اوضاع بهتر شود.
در عین حال شاهد هستیم که بسیاری از مسئولانی که اجرای قوانین را بر عهده دارند  شناخت دقیقی از بازار این بخش  ندارد و بارها دیده شده که کشاورز  که با هزار برنامه ریزی و امید وارد میدان شده است هنگام برداشت محصول با محدودیت ها ، قوانین ، واردات نا به هنگام و هزاران مورد دیگر روبرو می شود ونه تنها  به نتیجه قطعی خود نمی رسد، بلکه ضرر و زیان هنگفتی می بیند.
بارها دیده شده که محصولاتی در کشور تولید می شود که حتی کشاورز نمی تواند آن را به نرخ نهاده‌هایی که مصرف کرده است آن را به فروش برساند یا
قیمت محصول به حدی افت کرده که کشاورز حاضر به فروش محصول خود نیست و به نشانه قهر و غضب آنها را به کف خیابان‌ها و جاده‌ها می‌ریزد.
از سوی دیگر درحالی که بسیار از محصولات کشورمان ، در کشورهای همسایه طرفداران بسیار دارد ، هنوز بازار باثباتی در کشورهای همسایه نداریم و صادرات ما در این بخش معیوب است.
مفت خری دلالان ، نرخ گذاری های ناعادلانه ، نبود بازارهای هدف و برنامه ریزی برای تولید ، امکان پیش فروش بازارهای کشاورزان ، نبود صنایع غذایی در کنار قطب های کشاورزی ، عرضه به موقع و ... ازجمله مشکلاتی است که این روزها کمر کشاورزی ایران را خم کرده و امید را در میان آنها کشته است.
سوال اینجاست درست در که دشمنان شمشیر فشارهای اقتصادی خود را از رو بسته و هل من مبارز می طلبند تا با فشار بر اقشار مختلف مردم به اهداف خود دست یابند و در مقابل حمایت از تولید داخل شعار سال است و از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار دارد ، که این گونه قدرت نمایی ها چه معنایی دارد ؟ آیا زمان آن نرسیده که یک بار و برای همیشه کارشناسانه و با آگاهی از مسائل و قوت و ضعف های این حوزه برای آن تصمیم بگیریم .
بر زمین ماندن محصولات کشاورزی و فاسد شدن آن برای کسانی که از جانشان مایه گذاشتند تا محصولاتشان با بهترین کیفیت تولید شود، خوشایند نیست ، این رویه نشات گرفته از عدم برنامه ریزی منسجم مسئولین است و زمان حاضر زمانی است که باید مشکلات تنظیم بازار بدون نگاه به منافع باندهای قدرت حل شود، در غیر این صورت این رویه نادرست نیز گریبان اقتصاد کشور را خواهد گرفتپ.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399