شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 08:47
کد خبر: 57048

چند پاسخ منفی به بازی های روانی در عرصه داخلی و خارجی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

در آخرین هفته ماه رمضان و همزمان با تورهای مسئولان دیپلماسی ایران و آمریکا در آسیا و اروپا، دو موضوع رابطه میان ایران و آمریکا و دعوای فلسطین و اسرائیل از مهم ترین مسائل مطرح شده بود که هر دو با واکنش و به نوعی یک «نه» قاطع همراه شدند.

دونالد ترامپ که از به میان آوردن دو طرح معامله قرن و مذاکره با ایران به دنبال منافع پنهان و آشکار خویش در منطقه است، با مخالفت در قالب راهپیمایی روز قدس از سوی بسیاری از مردم جهان مواجه شد. از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار با نخبگان و دانشگاهیان از چند و چون تمایل آمریکایی ها به مذاکره با ایران و هدف پنهان دولت آمریکا برای تحریم ها پرده برداشته و مواضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر یادآوری کردند.
مساله قتل همسر دوم شهردار سابق تهران نیز هفته گذشته خوراک خبری رسانه ها را فراهم کرده بود و البته تحلیل ها و حواشی متفاوتی هم داشت که باید خدا را شکر کرد تبدیل به بهانه ای برای اخلال و نوسان در بازار ارز نشد. به گفته برخی کارشناسان اقتصادی، سیاست های اخیر بانک مرکزی عامل کنترل کننده و ثبات بخش برای بازار ارز بوده است و این بار بازی های رسانه ای و توییتری ترامپ نتوانسته مانند گذشته بازار ارز را دچار نوسان کند. به عبارت دیگر می توان گفت که بازار ارز نیز «نه» قاطع به بازی های روانی اخلالگران و دشمنان داده است و شاید بتوان امیدوار بود که در روزهای آینده، عناصر و متغیرهای اقتصادی تعیین کننده روابط بازار باشد.
بازارهای هفته گذشته به طور کلی با بحران قابل توجهی مواجه نبودند، هرچند که چالش ها همچنان ادامه دارد.
بازار سرمایه این روزها با چند چالش جدی مواجه است. از یک طرف رشد شاخص طی دو ماه ابتدایی سال، سبب شده است گروهی از کارشناسان به این روند صعودی با تردید نگاه کنند و جسته و گریخته در مصاحبه ها و نوشته هایشان به لزوم دقت و خرید با آکاهی  بیشتر را یادآور شوند.
گزارشات شرکت های بازار سرمایه مربوط به عملکرد اردیبهشت ماه بارگذاری شده در کدال نیز نشان دهنده کاهش حاشیه سود سود ناخالص در تعدادی از شرکت ها شده است. همانطور که می دانیم حاشیه نتیجه معادله تفاضل فروش از بهای تمام شده کالای فروش رفته در یک سال گذشته پس از افزایش نرخ تورم به دلیل رشد دلار و کاهش ارزش ریال، به نوعی شاهد متورم شدن قسمت فروش ریالی شرکت ها بودیم که این رشد فروش در شرکت های صادراتی ارزمحور به خوبی مشهود بود، به طوری که یک سال گذشته بعضی از شرکت ها تا 100 درصد تعدیل مثبت را نیز تجربه کردند.
به دلیل گپ زمانی که بین فروش و بهای تمام شده وجود دارد معمولاً متورم شدن بهای تمام شده اندکی با تاخیر در صورت های مالی ظاهر می شود که همین امر سبب رشد حاشیه سود ناخالص شرکت ها در فاز تورمی شده و حاشیه سود را در مقطعی از زمان بالاتر نشان می دهد.
هفته گذشته اندکی تلطیف را در مناسبات ایران و آمریکا شاهد بودیم به طوری که خبرهایی از عقب نشینی و صدور اجازه خرید نفت ایران توسط برخی کشورها از سوی آمریکا را شاهد بودیم؛ به طوری که این امر سبب کاهش قیمت نفت در بازار جهانی نیز شد.
تعطیلات پایان هفته جاری به دلیل عید فطر و روزهای 14 و 15 خرداد، نیز به نوعی سبب شده است که این هفته بازار سرمایه با کاهش مبادلات و دادوستد مواجه شود؛ که همین امر از جذابیت بازار سرمایه کاهش می دهد.
برگزاری معارفه شرکت پلی پروپیلن جم با نماد "جم پیلن"، برای تشریح برنامه‌های جاری، آتی و وضعیت مالی؛ روز شنبه هفته جاری نیز خود نوید بخش عرضه اولیه این شرکت پتروشیمی در روزهای آینده است و به نوعی سیگنال فروش سهام دیگر را برای خرید سهام این شرکت به فعالان بازار سرمایه ارسال می کند.
کاهش قیمت نفت در بازار جهانی نیز پارادوکس دیگری است که بر سر راه صعود شاخص کل بورس قرار دارد؛ چراکه حرکات شاخص کل بورس در طولانی مدت هم جهت با قیمت نفت است به طوری که فراز و فرود قیمت نفت به دلیل تاثیر در درآمد ارزی بترتیب صعود یا نزول بازار سرمایه را به دنبال داشته است.
کاهش قیمت نفت در بازار جهانی، کاهش حاشیه سود شرکت ها به علت کاهش فاصله بهای تمام شده با فروش شرکت ها، افت نرخ ارز و طلا به دلیل افزایش ارزش ریال، تعطیلات آخر هفته جاری، شناسایی سود توسط عده ای از فعالان بازار سرمایه به خاطر رشد دو ماه گذشته بورس در کنار رشد نه چندان پر قدرت شاخص کل در فاز دوم صعودی خود در چند روز گذشته و... همه از پارادوکسی حکایت می کنند که شاخص کل بورس برای ادامه روند صعودی خود با آن مواجه است. 
بازار نفت در هفته گذشته، شاهد یک افت قیمت تمام عیار بود و رکورد کاهش قیمت هفتگی را بار دیگر در سال 2019 شکست.
قیمت نفت برنت که در معاملات آغاز هفته در بالای 68 دلار بود با حدود پنج دلار کاهش به حدود 63 دلار برای هر بشکه رسید.
این مساله نشان می دهد که بازار نفت در هفته گذشته باز هم با همان مشکل همیشگی مازاد عرضه رو به رو شده است. این در حالی است که پیش بینی های هفته های اخیر نشان می داد که قیمت ها به دلیل افزایش تنش های نظامی در منطقه خاورمیانه و همچنین سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، عرضه نفت را تحت تاثیر می گذارند و قیمت ها افزایشی خواهد بود.
با این حال رشد اختلافات تجاری آمریکا و چین و همچنین تعرفه گذاری این کشور برای کالا های وارداتی از مکزیک، خبر از این می دهد که تنش های تجاری به زودی رفع نمی شوند و این به آن معنی است که تقاضای نفت به دلیل کاهش رشد اقتصادی جهان کم تر خواهد شد.
همچنین عامل دیگری که در هفته گذشته قیمت ها را به شدت کاهش داد، افزایش ذخایر نفت آمریکا بود. افزایش ذخایر نفت آمریکا در حالی اتفاق افتاده است که ذخایر معمولا در این وقت از سال کاهش پیدا می کنند زیرا تولیدکنندگان سوخت نفت بیشتری را در آستانه فصل رانندگی تابستانی در آمریکا مصرف می کنند. تحلیلگران می گویند اختلالات و تعمیرات پالایشگاهی به همراه سیل اخیر، در ضعیف تر شدن تقاضا مؤثر بوده است و تشخیص این که آیا بالاتر رفتن ذخایر نتیجه مسائل غیرمنتظره بوده یا واقعاً نشان دهنده عرضه مازاد است را دشوار می کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395