دوشنبه, 13 آبان 1398 ساعت 10:42
کد خبر: 63559

تحریم بخش عمرانی ایران جنبه تبلیغاتی دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مصطفی کمالو

عصر اقتصاد: وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی بر بخش عمرانی و  تجارت ایران اعمال کرده است که این تحریم‌ها شامل موادی هستند که ایران آن‌ها را در برنامه‌های نظامی و هسته‌ای به کار می‌‎گیرد، اگرچه معافیت‌هایی را نیز برای مجاز کردن فعالیت شرکت‌های خارجی در چارچوب عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای صادر کرده است.

این وزارت‌خانه آمریکا در این راستا اعلام کرده است که در نتیجه این تحریم، فروش آهن، گرافیت، ذغال‌سنگ ناخالص یا آماده و نرم‌افزا هماهنگ‌سازی اهداف صنعتی، در صورت به کار رفتن این مواد در بخش عمرانی ایران، قابل تحریم‌ خواهند بود. این وزارتخانه تاکید کرده است که هدف از تحریم های جدید ادامه سیاست فشار حداکثری بر اقتصاد ایران است.
در این سند ارائه شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا، ادعا شده است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، «چهار ماده راهبردی» را به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن در راستای برنامه هسته‌ای، نظامی یا برنامه موشک‌های بالستیک و تجارت آن‌ها هدف تحریم‌ قرار داده است. این مواد شامل « لوله‌های استیل ضدزنگ 304L، تراشه‌های منگنزی لحیم‌کاری MN40، تراشه‌های منگنزی لحیم‌کاری MN70 و استیل ضدزنگ CrNi60WTi ESR + VAR هستند.
همچنین «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در پیام توئیتری نوشت: بخش عمرانی ایران تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده که سازمانی تروریستی است وهر کسی که اقدام به فروش،‌تامین یا انتقال مواد برای بخش عمرانی ایران بپردازد، با تحریم‌های قانونی مواجه خواهد شد.
در این راستا رضا قرشی، استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه استاکتوندر در خصوص تاثیر تحریم بخش عمرانی بر اقتصاد ایران معتقد است: وضع تحریم جدید علیه بخش عمرانی ایران بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. دولت امریکا تحریم های ایران را کالایی نمی کند، یعنی به این صورت نیست که در بنادر و کشتی ها محموله های صادراتی به ایران را برای یافتن کالاهای تحریمی بازرسی کند، این تحریم ها از طریق مبادلات بانکی اجرایی می شود. با توجه به اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا در هفته گذشته با اعمال دستورالعمل‌هایی علیه ایران موسوم به «تدابیر خاص نوع ۵» تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی‌های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان‌های مالی آمریکا را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات مالی با طرف‌های مرتبط با ایران ملزم کرده است، عملاً مراودات مالی ایران با کشور های دیگر با مشکل بیشتری روبه رو می شود و فرقی نمی کند این پرداخت های مالی جهت تهیه کالاهای بخش عمرانی باشد یا دیگر کالاها.
دولت امریکا از بانک های امریکایی درخواست کرده است که از طرف های کاری خود بخواهند تمام حساب هایی که با ایران دارند را به آنها گزارش دهند، اما بانک ها به جای ارائه این گزارش ها حساب هایی که با ایران مبادات مالی دارد را می بندند که این کار اثر منفی  بیشتری بر اقتصاد ایران می گذارد. اما وضع تحریم جدید علیه بخش عمرانی ایران اثر چندانی بر اقتصاد ندارد و بیشتر جنبه تبلیغاتی امریکا علیه ایران است. هدف دولت امریکا از تحریم ایران تحت فشار قرار دادن مردم است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399