دوشنبه, 21 مرداد 1398 ساعت 12:02
کد خبر: 60095

اطلاعات تکميلي

  • وزیر علوم:

حکم انفصال از خدمت رؤسای دانشگاه‌ها اجرا نشده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان اینکه فعلا حکم انفصال از خدمت هیچ یک از سه نفر از روسای دانشگاه ها اجرا نشده است، گفت: حکم دو نفر بورسیه دانشگاه تربیت مدرس اجرا شده، هر دو نفر شاغل هستند و مشغول حل و فصل موضوع بورسیه‌ها هستیم.

منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری با اصحاب رسانه در باغ موزه نگارستان برگزار شد، درمورد حکم انفصال از خدمت رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: یکی از مواردی که از انتقال خبر گله مند هستم، در مورد خبر انفصال از خدمت سه رئیس دانشگاه بود. فعلا حکم انفصال از خدمت هیچ یک از روسای دانشگاه ها اجرا نشده است.
وی افزود: دو نفر بورسیه که برای استخدام در دانشگاه تربیت مدرس به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند اکنون در این دانشگاه مشغول به کار شده و مانند سایر اعضای هیات علمی از خزانه دولت حقوق دریافت می کنند.
وی یادآور شد: اما یکی از این استادان درمورد شماره استخدامی هم شکایت کرده بود که دریافت شماره استخدامی نیازمند طی مراحلی در سازمان امور استخدامی است.
وزیر علوم بیان کرد: بررسی صلاحیت های آموزشی این بورسیه ها منطبق با آیین نامه مربوطه انجام می شود و شخص با اعتبار و بودجه دولت تحصیل می کند، به طور طبیعی وقتی برنامه استخدام باشد، دانشگاه و دولت حق دارند این شخص را ارزیابی مجدد کنند.
غلامی افزود: بعد از پنج تا ۶ سال که این بورسیه ها تحصیل کردند، طبیعی است دانشگاه ها انتظار دارند در فرآیند به کارگیری آنها ارزیابی علمی انجام دهند. در همین مورد هم بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستگاه های دیگر در مسائل علمی مربوط به بکارگیری و مواردی از این قبیل نباید ورود یابند.
وی همچنین تصریح کرد: بنابراین محل اختلاف همین جا است و بورسیه هایی که مشکلات آنها حل شد، درس خود را خواندند و به دانشگاه ها برگشتند و دانشگاه ها به دلایلی عدم نیاز داشتند.
وزیر علوم گفت: به عنوان مثال در یکی از دانشگاه های شهرستانی ۲۹۰ بورسیه را معرفی کرده بودند که این تعداد بورسیه دقیقا به اندازه همان تعداد استادان آن دانشگاه بود. این دانشگاه از نظر نیاز به استاد، مجوز استخدام و بودجه مورد نیاز امکان جذب این تعداد بورسیه را ندارد.
غلامی یادآور شد: یک دانشگاه دولتی که متکی به بودجه دولت است، می گوید فقط تعدادی را که در راستای برنامه های رشته های تحصیلی دارد، جذب می کند و سایرین را نمی تواند بپذیرد.
وی افزود: تعدادی از دانشگاه ها برای این بورسیه ها عدم نیاز می زنند اما وزارت علوم آنها را به دانشگاه های دیگر معرفی می کند و تعدادی هم از این مسیر به سایر دانشگاه ها می روند و تعدادی هم فرآیند جذب آنها طول می کشد.
وزیر علوم تصریح کرد: برخی افراد بورسیه بر اساس قرارداد بورس خود اصرار دارند در محل دانشگاهی که تحصیل آنها به اتمام رسیده تدریس کنند اما این دانشگاه ها عدم نیاز زدند و این افراد به دیوان شکایت کرد و بر اساس اختلاف نظری که وجود داشت قاضی حکم داده است که به نظر می رسد قرارداد این بورسیه ها مقدم بر نظر و ارزیابی دانشگاه است.
غلامی همچنین اظهار کرد: صلاحیت علمی یکی از این بورسیه ها در هیات مرکزی جذب وزارت علوم تایید نشده اما دانشگاه محکوم به به کارگیری این فرد شد که الان هم مشغول به کار شده است.
وی یادآور شد: در این زمینه اختلاف نظری وجود داشت، روسای سه دانشگاه اصرار دارند جایگاه دانشگاه از نظر صلاحیت های علمی این افراد باید حفظ شود اما قاضی تاکید و تهدید کرده است که اگر حکم قاضی اجرا نشود حکم انفصال از خدمت می خورند چرا که به منزله عدم اجرای حکم تلقی می شود.
وی ادامه داد: به جای اینکه بحث را به یک نتیجه عملی برسانند بر موضع حکم ایستاده اند. فعلا با توجه به صحبت هایی که کردیم حکم هیچ یک از روسای دانشگاه ها اجرا نشده است.

اول دیوار ارتباط با صنعت را برمی داریم بعد دیوار فیزیکی

وزیر علوم در ادامه با اشاره به سخنانش مبنی بر اینکه قرار است دیوار دانشگاه برداشته شود بیان کرد:ارتباط وسیع و گسترده و مستمر بین دانشگاه و جامعه باید شکل بگیرد و طبیعی است بعد از این اتفاق، می شود دیوارهای فیزیکی را هم برداشت و نباید مانع ارتباط بین جامعه و دانشگاه شد. در کشور ما دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان از اول دیوار نداشت و اعتقادی به داشتن دیوار نداشتند. اول دیوار های ارتباط گیری را برداریم و بعد دیوار های فیزیکی را برداریم.

رقابت داوطلبان کنکور برای کسب ۱۵ درصد صندلی‌ها

وزیر علوم در خصوص عدم استقبال داوطلبان از پذیرش بدون آزمون دانشگاه‌ها نیز گفت: ما در آزمون سراسری دچار وضعیتی شده‌ایم که بر اساس آن توجه داوطلبان به سمت رشته‌های علوم تجربی بیشتر شده است و البته این نوع گرایش از همان دوران دبیرستان شروع شده و در دوره دانشگاه نیز ادامه دارد، اما به طور کلی باید بگوییم که در کنکور یکسری رشته‌ها و دانشگاه‌ها که حدود پنج درصد صندلی‌ها را شامل می‌شود، متقاضیان بیشتری دارند و اغلب رقابت بر سر این نوع صندلی‌ها صورت می‌گیرد، اما ۸۵ درصد صندلی‌های دیگر بر اساس پذیرش بدون آزمون صورت می‌گیرد که به تعداد داوطلبان موجود نیز صندلی وجود دارد.
دکتر غلامی با تاکید بر این‌که تمامی دانشگاه‌ها در شیوه پذیرش خودشان موظف به پیروی از قانون سنجش و پذیرش کشور هستند، خاطر نشان کرد: بر اساس قانون وظیفه سنجش و پذیرش کشور بر عهده وزارت علوم است؛ اما به دلایل مختلف سال گذشته دانشگاه آزاد بخشی از این فرآیند را خود انجام داد، اما امسال ما تلاش کردیم در آزمون سال ۱۳۹۸ دانشگاه آزاد از فرآیند این قانون پیروی کند.
وی در ادامه اظهار کرد: با توجه اتفاقی که سال گذشته در حوزه رشته‌های علوم تجربی دانشگاه آزاد به دلیل ضعف مدیریت برنامه افتاد، امسال سعی کردیم بر اساس تصمیمات شورای سنجش و پذیرش عمل شود و دانشگاه آزاد نیز مکلف به پیروی از این تصمیم است.

تلاش وزارت علوم برای تزریق به موقع اعتبارات به دانشگاه‌ها

وی همچنین گزارشی از عملکرد این وزارتخانه ارائه داد و گفت: وزارت علوم مجموعه اصلی علمی کشور را مدیریت و هدایت می‌کند و ما در ذیل وزارت عتف غیر از دانشگاه‌های علوم پزشکی تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی را در اختیار داریم و در مجموع با در نظر گرفتن تمامی واحدها و شعب حدود ۲۰۰۰ موسسه و دانشگاه مشغول فعالیت هستند، به طوری که در کنار آن‌ها پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌های تخصصی نیز وجود دارد.

فعالیت ۱۹۷ مرکز رشد و ۴۲ پارک علم و فناوری در کشور

وزیر علوم همچنین ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری از مجموعه‌های دیگری از وزارت علوم هستند که در جریان انتقال دانش به تولید فناوری و انتقال آن در جامعه می‌پردازند، به طوری که این پارک‌ها زمینه اشتغال و کار را نیز در کشور فراهم می‌کنند. ضمن این‌که ما تعدادی مراکز رشد درکشور داریم که این مراکز ایده‌ها و طرح‌های فناورانه دانشجویان، دانش آموختگان و اساتید دانشگاه‌ها را انتقال می‌دهند و در حال حاضر ۴۲ پارک علم و فناوری و ۱۹۷ مرکز رشد در مجموعه‌های دانشگاهی مشغول فعالیت هستند.
دکتر غلامی همچنین با تاکید بر این‌که وزارت علوم تمامی نیروهای کار مورد نیاز جامعه را آموزش داده و نیازها را برآورده می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد و ما هم امروزه مفتخر هستیم که بگوییم نیازهای کشور را در حوزه نیروی انسانی تامین می‌کنیم، ضمن این‌که در حوزه پژوهش نیز تلاش‌های زیادی در دانشگاه‌ها انجام می‌شود و ما وضعیت خوبی در حوزه پژوهش‌های روز و کاربردی داریم.
وی همچنین تاکید کرد: ایران امروز جزو ۱۶ کشور دارای جایگاه در حوزه علم جهانی است و در سال‌های اخیر نیز با استفاده از یافته‌های علمی توانستیم در صحنه اجتماع حضور پیدا کنیم و بتوانیم بسیاری از مشکلات حوزه‌های مختلف و نیازهای جامعه را با همین یافته‌های علمی برطرف کنیم. قطعا ما انتظار معجزه در حوزه پیشرفت‌های علمی نداریم، اما آنچه که طی سال‌های اخیر در حوزه علمی اتفاق افتاده کاملا رضایت‌بخش است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399