نشست روز شنبه نمایندگان دولت و بخش خصوصی استان تهران به انتقاد جدی و مجادله آنها در مورد سیاست‌های اقتصادی دولتی‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها توسط بخش خصوصی انجامید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تهران، در چهل و ششمین نشست نمایندگان دولت و بخش خصوصی استان تهران که به «بررسی قانون بیمه کارگران ساختمانی» اختصاص داشت، مساله ارز، افزایش قیمت‌ها و نگرانی بخش خصوصی از آینده فضای کسب‌ و کار، از موضوع های مجادله برانگیز بوده است.
** سیاست تک نرخی ارز دیر اجرا شد
«مسعود خوانساری» در این نشست، به گذشت حدود سه ماه از تصمیم دولت برای تک نرخی کردن ارز اشاره کرد و گفت: اشکالات تصمیم دولت بعد از این مدت به طور کامل نمایان شده است. 
رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: ایراد نخست به سیاست ارزی دولت اینکه، این تصمیم بسیار دیر اتخاذ و اجرا شد؛ ضمن آنکه نرخ 4200 تومانی دلار واقعی و کارشناسی شده نبوده و اکنون شاهدیم تقاضا برای دریافت ارز 4200 تومانی به شدت افزایش یافته و به گفته مقام های دولتی، در 2 ماه اخیر نزدیک به 20 میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفته است.
خوانساری درعین حال افزود: از طرفی، در هفته‌های اخیر تقاضا برای صدور و تمدید کارت بازرگانی افزایش یافته که نشان می‌‌دهد تقاضا برای دریافت ارز به شکل محسوس بالا رفته است.
وی اضافه کرد: دستور به بازگشت ارز حاصل از صادرات به نرخ 4200 تومان نیز مشکلاتی برای فعالیت‌های صادرکنندگان ایجاد کرده در حالی است که کالاهای صادراتی در داخل کشور با نرخ ارز 6 تا 7 هزار تومانی تولید می‌شود اما دولت صادرکنندگان را مکلف کرده تا ارز صادراتی خود را با نرخ 4200 تومان در داخل عرضه کنند.
رئیس اتاق تهران در ادامه با بیان اینکه طبق بخشنامه‌های دولتی، فروش ارز خارج از سیستم تعریف شده از سوی بانک مرکزی، قاچاق محسوب می‌شود، گفت: در 2 ماه گذشته، مقام های دولتی از تریبون ‌های مختلف بارها ادعا کرده‌اند که می توانند همه نیازهای ارزی را تامین کنند، در حالی که این ادعا نه تنها واقعی نیست، بلکه شدنی هم نیست.
وی ادامه داد: دولت باید هرچه سریع‌تر اجازه دهد، ارز صادراتی خُرد، با قیمت توافقی میان صادرکنندگان و وارد کنندگان خرید و فروش شده و این بخش از ارز به کالاهای اولویت دو و سه تخصیص داده شود.
** دلایل نابسامانی بازار خودرو
رئیس اتاق تهران در ادامه، تلاطم ایجاد شده در بازار خودرو کشور را قابل پیش ‌بینی دانست و گفت: یکی از دلایل اصلی افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها در بازار خودرو، تصمیم نادرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در گذشته است که به یک باره واردات خودرو به کشور را ممنوع کرد.
وی افزود: اتفاق دیگری که به پیدایش مشکل امروز در بازار خودرو مربوط می‌شود، افزایش تعرفه‌های این بخش تا 100 درصد از سوی دولت بود؛ ضمن اینکه قطع تامین ارز برای خودرو از سوی دولت یکی دیگر از دلایل نابسامانی در بازار خودرو است.
** بازار با دندان کنترل می شود
رئیس اتاق اصناف با بیان اینکه در کل کشور 2 میلیون و 500 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب فعالیت هستند، گفت: برای کنترل بازار، فقط 1800 بازرس در سراسر کشور مستقرند و عملا بازار را با دندان کنترل می‌کنیم.
فاضلی با اشاره به تلاطم قیمتی در بازار خودرو، گفت: برای کنترل قیمت‌ها در این بخش همه باید دست به دست هم دهند؛ اصناف به تنهایی حریف این بازار و عوامل آن نمی‌ شود زیرا وضعیت امروز بازار اصلا خوب نیست.
** تشکیل ستاد مقابله با تحریم
در ادامه نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران با یادآوری تهدید آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران، پیشنهاد ایجاد ستاد مقابله با تحریم‌ها با محوریت معاون اول رئیس‌ جمهوری را مطرح کرد.
به گفته «محمدرضا نجفی‌ منش»، در حالی که در وزارت خزانه ‌داری آمریکا دست‌کم 500 کارشناس و متخصص برای تدوین برنامه‌های تحریمی علیه ایران متمرکز شده‌اند، در کشور ما نیز باید برای مقابله با این تهدیدها پنج هزار نفر را به کار گرفت.
وی پیشنهاد کرد تا ستاد مقابله با تحریم‌ها زیر نظر معاون اول رئیس‌ جمهوری ایجاد و کار گروه استان تهران این ستاد نیز در شورای گفت ‌وگوی دولت و بخش خصوصی تهران مستقر شود.
استاندار تهران ضمن استقبال از تشکیل این ستاد، یادآور شد که برای تشکیل آن اقدام خواهد کرد.
** هشدارهای استاندار
«محمدحسین مقیمی» استاندار تهران نیز در ابتدای نشست، با اشاره به تغییر قیمت‌ها در بازار ارز کشور و تصمیم‌ها و اقدام های دولت برای ایجاد ثبات در این بازار، گفت: نوسانات نرخ ارز نباید قیمت‌ها در بازار سایر کالاهای مصرفی را به طور غیراصولی و غیرمنطقی افزایش دهد.
وی که ریاست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران را برعهده داشت، به افزایش چشمگیر قیمت‌ها در بازار خودرو اشاره کرد و گفت: در حالی که خودروهای خارجی با ارز 3700 تومانی وارد کشور شده است اکنون با قیمت های گزاف در بازار داخل به فروش می‌رسد به طوری که یک خودروی خارجی با قیمت 150 میلیون تومانی 400 میلیون تومان معامله می‌شود.
مقیمی با بیان اینکه پس از افزایش نرخ ارز، افزایش 10 تا 20 درصدی قیمت‌ها در برخی بازارهای کالایی کشور رخ داد، افزود: با این حال، جهش قیمت‌ها در دارو و خودروهای خارجی بسیار فراتر از تصور بوده است؛ ضمن اینکه افزایش قیمت برای خودروهای ساخت داخل نیز اتفاق افتاد که جلوی آن گرفته شد و قیمت‌ها در این بازار در حال متعادل شدن است.
استاندار تهران هشدار داد، اگر افزایش قیمت‌ها در بازار کالاهای مصرفی همچنان ادامه یابد، تصمیم هایی اتخاذ خواهد شد که اثرات آن ممکن است برای بازار خوشایند نباشد.
مقیمی در بخش دیگری از سخنانش در باره واحدهای تولیدی و کسب‌ و ‌کار نیز گفت: در حال حاضر گلایه واحدهای اقتصادی، مالیات بر ارزش افزوده و گرفتاری‌های آن برای فعالان اقتصادی است از این رو این موضوع باید درهمفکری بخش خصوصی و دولت، در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد تا به راهکاری مناسب برای واحدهای تولیدی دست یابیم.
منبع: ایرنا

انجمن فولاد ایران اعلام کرد که میزان تولید فولاد خام کشور در 2 ماهه نخست امسال 21 درصد رشد داشت و در این مدت صادرات این بخش نیز 129 درصد افزایش همراه بود.

به گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، شرکت های فولادساز کشور در ماه های فروردین و اردیبهشت امسال بیش از چهار میلیون و 258 هزارتن فولاد خام تولید کردند؛ این رقم در مدت مشابه پارسال، سه میلیون و 526 هزار تن بود.
بر اساس این گزارش در 2 ماهه نخست امسال، سه میلیون و 407 هزار تن انواع محصولات فولادی از جمله کلاف، تیرآهن، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار در کشور تولید شد که در مقایسه با میزان تولید مدت مشابه سال 96 که سه میلیون و 249 هزار تن بود، پنج درصد افزایش دارد.
همچنین، در 2 ماه یاد شده، چهار میلیون و 564 هزار تن آهن اسفنجی تولید شد که نسبت به آمار مدت مشابه پارسال (سه میلیون و 532 هزار تن) 29 درصد افزایش داشت. 
** افزایش 129 درصدی صادرات محصولات فولادی
برپایه این گزارش، در مدت یادشده یک میلیون و 214 هزار تن شمش و 413 هزار تن انواع محصولات فولادی صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال (یک میلیون و 84 هزار تن شمش و 180هزار تن محصولات فولادی) به ترتیب 12 درصد و 129 درصد افزایش داشت.
همچنین در این مدت 99 هزار تن آهن اسفنجی صادر شد که نسبت به آمار پارسال (161 هزار تن)، حاکی از کاهش 39 درصدی صادرات این محصول است.
بر اساس گزارش انجمن فولاد ایران در 2 ماه نخست امسال، چهار هزار تن فولاد خام و 187 هزار تن انواع محصولات فولادی وارد کشور شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه پارسال (6 هزار تن فولاد خام و 351 هزار تن انواع محصولات فولادی) به ترتیب 33.47 درصد کاهش نشان می دهد.
براساس اعلام انجمن جهانی فولاد، جمهوری اسلامی ایران در دوره پنج ماهه 2018 (11 دی 96 تا 10 خرداد 97) در بین 66 کشور تولیدکننده فولاد به جایگاه یازدهم تکیه زد؛ چین صدرنشین جدول تولید این فلز راهبردی است. 
براساس آمارهای انجمن جهانی فولاد، پنج کشور چین، هند، ژاپن، روسیه و کره جنوبی در صدر فولادسازان دنیا قرار دارند.
آمارها بیانگر آن است که میزان صادرات زنجیره فولاد کشور از 9 میلیون تن گذشت و انتظار می رود امسال نیز رشد صادرات در این بخش تحقق یابد. 
ایران براساس سند چشم انداز 1404، دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن را هدف گذاری کرده است که از این رقم 15 تا 20 میلیون تن صرف صادرات خواهد شد.
پیش از شروع به کار دولت یازدهم، ایران پانزدهمین فولادساز جهان بود و اکنون به جایگاه سیزدهم ارتقا یافته است.
منبع: ایرنا

تالارهای مختلف بورس کالای ایران طی خرداد ماه سال ۹۷ شاهد معامله بیش از دو میلیون و ۱۰۱ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال بود.

طی ماه گذشته تالار محصولات کشاورزی شاهد معامله بیش از ۲۰۹ هزار و ۱۰ تن انواع محصول به ارزش ۲ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال بود.

بر این اساس در این تالار ۹۹۰ کیلوگرم زعفران، ۶۰ هزار قطعه جوجه یکروزه، ۱۷۸ هزار و ۵۲۵ تن گندم، ۷ هزار و ۷۷۵ تن شکر، ۲۱ هزار و ۴۰۰ تن روغن خام، ۴۰۰ تن دانه های روغنی، ۱۰۰ تن خرما و ۷۵۰ تن جو طی ماه مذکور به فروش رسید.

این گزارش حاکی است، تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز در ماهی که گذشت شاهد معامله افزون بر یک میلیون و ۴۰۹ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۵ هزار و ۹۶۴ میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود. در این تالار بالغ بر ۳۹۳ هزار و ۶۹۳ تن انواع قیر، ۳۱۰ هزار و ۹۴۱ تن انواع مواد پلیمری و ۱۲۲ هزار و ۸۳۰ تن مواد شیمیایی معامله شد.

از دیگر کالاهای معامله شده در این تالار می توان به دادوستد ۴۱۹ هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم، ۹۹ هزار و ۴۷۰ تن لوب کات، ۵۱ هزار و ۲۰۰ تن گوگرد، ۳ هزار و ۹۸ تن عایق رطوبتی، ۲۲۰ تن گازها و خوراک ها، ۴ هزار تن سلاپس واکس، ۴ هزار و ۵۱۷ تن روغن اشاره کرد.

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا نیز در خرداد ماه شاهد معامله ۴۶۷ هزار و ۷۹۱  تن انواع کالا به ارزش ۱۷ هزار و ۶۹۲ میلیارد ریال بود.

در این تالار ۳۷۰ هزار و ۱۳۵ تن انواع فولاد، ۲۰ هزار و ۱۵۵ تن انواع مس، ۵۶۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۲۱ تن کنسانتره ، ۱۱ هزار و ۹۲۰ تن آلومینیوم، ۵ هزار تن سیمان، ۳۵ هزار تن آهن اسفنجی و ۲۵ هزار تن سنگ آهن از سوی مشتریان خریداری شد.

بازار فرعی بورس کالا نیز طی مدت مذکور معامله ۱۰ هزار و ۴۱۰ تن انواع محصول کشاورزی و ۴ هزار و ۱۲۸ تن ضایعات فلزی را تجربه کرد.

منبع: ایلنا

چهارمین نشست وزارتی کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک امروز (دوم تیر ماه) و از دقایقی پیش آغاز شد.

 نشست افتتاحیه با سخنرانی المزروعی، رئیس دوره‎ای اوپک و با حضور سران هیئت‌های نمایندگی، فرستادگان کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیرعضو اوپک و رسانه‌ها برگزار میشود؛ ضمن این‌که جلسه عمومی نشست اوپک و غیر اوپک، با حضور سران هیئت‌های نمایندگی و فرستادگان کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک برگزار خواهد شد.

جلسه پشت درهای بسته این نشست نیز با حضور سران هیئت‌های نمایندگی و فرستادگان کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو و دبیرکل اوپک برگزار می‌شود و نشست خبری مشترک با حضور رئیس اجلاس اوپک و دبیر کل این سازمان نیز پایان بخش اجلاس خواهد بود.

براساس این گزارش، در نشست ۱۷۴ اعضای اوپک که دیروز در وین برگزار شد؛ اعضا بر پایبندی ۱۰۰درصدی به توافق همکاری اوپک که نوامبر ۲۰۱۶ حاصل شده بود، تاکید کردند.

منبع: شانا

وزیر نفت ادعاهایی مبنی بر اضافه کردن حدود ۱,۸ میلیون بشکه نفت به بازار را به شوخی تشبیه کرد و گفت: دنیا باید هوشیار باشد؛ چنین ظرفیت‎های مازادی وجود ندارد، اما سیاستمدارانی مانند آقای ترامپ نمی‎خواهند این واقعیت را باور کنند.

  بیژن زنگنه  (جمعه، اول تیر ماه) پس از برگزاری اجلاس ۱۷۴ اوپک، در گفتوگوی مشروح با نمایندگان رسانهها به تشریح این توافق پرداخت و به پرسش‌های خبرنگاران درباره توافق و دیگر موارد مربوط به حوزه نفت ایران پاسخ داد.

 وی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند توافق امروز اوپک ابهاماتی دارد، گفت: در این بیانیه به هیچ عددی اشاره نشده است که عدهای حرفهای عجیب و غریبی زده و میگویند یک میلیون بشکه به تولید اعضای اوپک اضافه میشود. اصلا عددی گفته نشده، بلکه گفته شده است آنهایی که بیش از ۱۰۰ درصد به توافق قبلی متعهد بودهاند، پایبندیشان را باید به ۱۰۰ درصد برسانند.

زنگنه با تاکید دوباره مبنی بر اینکه هیچ عددی در این بیانیه اعلام نشده و در ماههای آتی این عدد مشخص می‌شود، تصریح کرد: قبلا توافقی داشتیم که قطعی بود و سقف تولید اوپک را اعلام کرده بود و اعضای اوپک باید در آن سقف مشخص تولید می‌کردند، ما هم گفتیم همان سقف رعایت شود، نمیتوانستیم از اعضای اوپک انتظار داشته باشیم که بیش از ۱۰۰ درصد رعایت کنند.

زنگنه با بیان این که آنچه در توافق اوپک اعلام شده روشن است، گفت: اگر فردی بیش از آنچه گفته‌ایم میزان تولید اعضای اوپک را اعلام میکند، نظر خود را گفته است، اما نظر اوپک چیزی است که تصویب شده و آن را امضا کرده‌ایم.

اعضای اوپک نگرانی و جدیت ما را باور کردند

وی ادامه داد: دیروز به شوخی گفتم ما یک بیانیه عدم همکاری صادر میکنیم و بسیار به آن نزدیک بودیم. فکر میکنم دیگر اعضای اوپک پذیرفتند که نگرانیهای ما را در نظر بگیرند و باور داشتند که از توافقهایی که به شکلهای دیگری باشد جلوگیری میکنیم.

زنگنه با بیان اینکه ایران پایبندی ۱۰۰ درصدی اعضا را پذیرفت و موضع خود را تغییر نداد، افزود: از نخستین ساعتی که به اینجا آمدم، در همین هتل (کمپینسکی) گفتم که هیچ مشکلی با رفع پایبندی بیش از حد اعضا نداریم. یکی از خبرنگاران از من پرسید که این جبران کاهش بیش از تعهد تولید چطور باید توزیع شود که گفتم این یک مسئله دیگر است. ما پذیرفتیم اعضای اوپک که پایبندی بیش از حد دارند، این پایبندی بیش از حد را کنار بگذارند، بنابراین از هیچ کس انتظار نداریم کمتر از تعهد خود تولید کند؛ تنها انتظار داریم به سقف تولید تعیین شده در سال ۲۰۱۶ پایبند باشند.

وزیر نفت متذکر شد: برای هر کشور یک سقف تولید وجود دارد. اگر شما تفسیر دیگری شنیدید، آنها به آمریکا پیام می‌فرستند تا آنها را راضی کنند، اما این طور نیست. تصمیم ما همان است که ازسوی ۱۴ کشور عضو امضا شده است.

به گفته زنگنه، هیچ عضوی نمی‌تواند سهمیه ونزوئلا را تصاحب کند. اگر ونزوئلا بتواند، بیشتر تولید می‌کند، اما اگر نتواند، هیچ کس نمی‌تواند جانشین آن شود.

زنگنه با بیان اینکه فکر میکنم عرضه واقعی جدید در بازار، کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه باشد، در پاسخ به این سوال که این ۵۰۰ هزار بشکه از سوی چه کشورهایی میتواند عرضه شود، گفت: به نظرم کشورهای عربستان، امارات و... می توانند تولید کنند.

ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت کجاست؟

وی در پاسخ به پرسشی درباره صحت روایتهای متفاوتی که از افزایش عرضه نفت اوپک پیش از حصول توافق مطرح میشد، گفت: گزارش‌هایی که در آن اعدادی مثل افزایش ۱,۵ یا ۱.۸ میلیون بشکه‌ای تولید مطرح میشد، بیشتر به شوخی شبیه است. چنین ظرفیتی در دنیا وجود ندارد، اما متاسفانه سیاستمدارهایی مثل آقای ترامپ نمیخواهند این واقعیت را قبول کنند و فکر می‌کنند ظرفیت مازاد عظیمی وجود دارد که قادر است نفت ایران را از بازار حذف کند.

زنگنه ادامه داد: روسیه فقط در بین غیراوپکیها میتواند نسبت به جایگزینی نفت دیگر کشورها اقدام کند؛ در اوپک عضوی نمیتواند جای دیگری را بگیرد.

وی گفت: چه کسی میإخواهد نفت زیاد در بازار تولید کند؟ این ظرفیت عظیم تولید مازاد کجاست؟ قطر، ونزوئلا یا مکزیک می‌خواهند تولید کنند؟ چه کسی میخواهد تولید کند؟ به نظر من روسیه کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه می‌تواند (بیش از سطح کنونی) تولید کند و عربستان هم کمی بیشتر، زیرا محدودیتهایی دارد. باور ندارم آنها حجم بالایی از ظرفیت مازاد داشته باشند.

زنگنه در ادامه تاکید کرد: دنیا باید بسیار هشیار باشد، ظرفیت عظیم تولید مازاد وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست. هر بشکه بر بازار تأثیر می‌گذارد و حتی یک میلیون بشکه، حجم کمی از نفت نیست که بازار بتواند آن را بپذیرد و از سوی دیگر، خروج ایران از بازار نفت موجب افزایش قیمت نفت می‌شود.

زنگنه به این پرسش که آیا کمیته نظارتی نحوه تقسیم تولید اعضا را مشخص میکند، پاسخ منفی داد و گفت: این کمیته، تولید را رصد و نتیجه را به رئیس کنفرانس گزارش میدهد. نظارت و گزارشدهی به معنای تعیین سهمیه نیست.

 خبرنگاری هم از زنگنه درباره توئیت ترامپ پس از اعلام نتایج نشست امروز اوپک پرسید که زنگنه پاسخ داد: ایشان هنوز باور نمی‌کند جز معدودی، کسی در اوپک از ایشان خوشش نمیآید.

۲ اشتباه بزرگ ترامپ

زنگنه در ادامه گفت: البته باور نمی‌کنم که ترامپ خواهان قیمت بالای نفت نباشد. او می‌خواهد به مردم بگوید که مخالف قیمت بالای نفت است، زیرا شنیده‌ام که قیمت ۴ دلار برای هر بشکه بنزین در آمریکا خط قرمز است. او می‌خواهد بگوید که این نتیجه عمل من نیست و این از عملکرد اوپک ناشی می‌شود، در حالی‌که همه رشد قیمت به دلیل رفتارهای ترامپ است. اوپک نمیتواند کار بیشتری بکند.

به گفته وزیر نفت، ترامپ دو اشتباه دارد. نخستین اشتباه آن‌که فکر میکند خیلی زود در ایران، شاهد تغییر رژیم خواهد بود. این یک اشتباه بسیار بزرگ است و اشتباه دیگر این است که فکر می‌کند ظرفیت مازاد تولید عمده در جهان وجود دارد. این هم اشتباه است.

وی به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با کشورمان اشاره کرد و گفت: در مقطع زمانی فعلی، ما تفاوتی مهم با دوره قبل (آغاز تحریمها در سال ۲۰۱۲ میلادی) داریم. دوره قبل، تحریم‌ها از سوی شورای امنیت تأیید شده بود. در آن زمان، قانونی و بین‌المللی بود. اکنون یکجانبه، فرامرزی و غیرقانونی است.

زنگنه ادامه داد: از مشتریان و شریکان خود نام نمی‌بریم، زیرا حتی وزیر امور خارجه آمریکا با آنها تماس می‌گیرد و از آنها برای خروج از ایران و عدم همکاری با ایران قدردانی میکند. بعضی شرکتهای بزرگ اروپایی که با امریکا پیوند بیشتری دارند، گفتند از ایران نفت نمیخرند، مثل شل و توتال، اما ما همه تلاش‌مان را خواهیم کرد تا سقف صادرات‌مان را حفظ کنیم، اما نمی‌توانم درباره ارقام تولید چیزی به شما بگویم.

دوست و دشمن دائمی نداریم، منافع ملی دائمی داریم

زنگنه تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم، مقاومت می‌کنیم، راه‌های بسیاری خواهیم یافت، اما نمی‌دانم که در ماه‌های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. وضع بازار بسیار مهم است. واکنش بازار در این زمینه چه هست؟ چه اتفاقی در بازار می‌افتد؟ قیمت در چه سطحی میایستد؟ همه اینها مهم هستند. به ویژه پیش از نوامبر، زیرا پیش از نوامبر آنها یک انتخابات دارند.

وزیر نفت گفت: اروپاییها مایلند برجام را حفظ کنند؛ شکی در اراده سیاسی آنها ندارم، اما در تواناییشان تردید دارم که باید این توانایی را نشان دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به موضعگیریهای اخیر روسیه درباره افزایش عرضه نفت، نسبت به این کشور چه احساسی دارید، گفت: باید واقعیتها را درک کنیم. جمله معروف چرچیل را از یاد نبرید که وقتی از او پرسیدند چطور با روسیه که دشمن استراتژیک ما در جنگ جهانی دوم بود متحد شدی، پاسخ داد بریتانیا دوست و دشمن دائمی ندارد، فقط منافع ملی دائمی دارد.

وی درباره دیدار با وزیر انرژی عربستان و ارزیابی خود از این دیدار نیز گفت‌: ما در اوپک در طول تاریخ نشان داده‌ایم در عین اختلافهایی که با یکدیگر داریم با هم همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است.

زنگنه با بیان این‌که همیشه گفتهام که نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست، تصریح کرد:‌ ما برحسب منافع‌مان باید روابط‌مان با کشورها را تنظیم کنیم.

 
منبع: شانا

 


 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: استان‌هایی که در جذب کامل بودجه اشتغال روستایی و عشایری موفق تر عمل کنند، 30 درصد از سهمیه مناطقی را که موفق نبوده اند به عنوان پاداش دریافت می کنند.

سید ابوالفضل رضوی روزشنبه در کارگروه تخصصی اشتغال استان یزد گفت: هم اکنون نیمی از 12 هزار میلیارد تومان بودجه اشتغال مناطق روستایی و عشایری کشور به بانک های طرف قرارداد اختصاص داده شد. 
وی افزود: هر فردی که بر صندلی مدیریت تکیه زد و آن را دوست دارد باید بپذیرد مسئولیت هایی هم دارد که یکی از آنها حفظ وحدت ملی و حرمت انسان ها و در مرحله بعدی گره گشایی از کار مردم و تلاش برای ایجاد اشتغال است. 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه بسیاری از مشکلات حوزه های مختلف با رفع مشکل اشتغال حل می شود، یادآور شد: بنابراین ضرورت دارد مدیران نواقص دستورالعمل های ارسالی تهران را بررسی و منعکس کنند. 
رضوی راهکارهای دولت برای حل این مشکل را ارایه تسهیلات با کارمزد پایین برای ایجاد اشتغال در قالب طرحهای اشتغال پایدار روستایی ، تسهیلات بانک های سینا و پارسیان ذکر کرد. 
وی در باره وضعیت یزد در حوزه اشتغال روستایی هم گفت: با توجه به 237 میلیارد تومان برای استان در اشتغال پایدار و تخصیص نیمی از آن به بانکها ، هم اکنون باید 119 میلیارد تومان در بانکهای استان موجود باشد که 50 درصد این مبلغ هم به بانک کشاورزی داده شد. 
این مسئول اظهار کرد: هر استانی که بتواند 70 درصد سهم اعتبار تخصیصی را در دوره زمانی معین جذب کند، می تواند 30 درصد بقیه را نیز دریافت کند و در صورت موفقیت پاداش هم خواهد گرفت. 
معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری افزود: در این خصوص باید توجه داشته باشیم که قراردادهای بسته شده در بانکها در مورد طرحهای مصوب ، مهمتر است، باید تا آخر تیرماه قراردادها بسته شود تا سهم 30درصد پایانی از دست نرود. 
رضوی یکی از زمینه های اشتغالزا در مناطق بیابانی را حوزه شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و یادآور شد: ایجاد حوزه های دانش بنیان در میان مردم استان های بیابانی و کویری از سایر نقاط کشور بیشتر است به همین دلیل باید در باره فعالیت های این بخش و صدور محصول شرکت های دانش بنیان، همچنین باید در مورد زنجیره ارزش و نیز ارزش افزوده برنامه جدی تری در یزد ارایه شود. 
وی نمونه این ظرفیت ها را پوشاک و نساجی دانست و افزود: هم اکنون سالانه 15 هزار میلیارد تومان پوشاک وارد کشور می شود و یزد می تواند با توجه به مشکل آب در این بخش پیشتاز باشد. 
معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت های معدنی یزد هم تصریح کرد: از 137 کانی مهم سنگ های قیمتی و تزیینی جهان ، 37 مورد در ایران وجود دارد که استان یزد در این بخش جزو استان های نخست است. 
رضوی افزود: این بخش به دلیل کم آبخواه بودن ظرفیت بالایی برای اشتغال دارد ولی اشتغال اعلام شده در این بخش به هیچ وجه با ظرفیت های موجود استان ، مطابقت ندارد. 
وی راهکار دیگر دولت برای اعطای تسهیلات اشتغال استان را 40 میلیارد تومان از طریق بانک سینا و 10 میلیارد تومانی از سوی بانک پارسیان ذکر کرد و گفت: اگر بودجه بانک سینا تا 20 تیر ماه جذب شود، 25 میلیارد تومان نیز امسال پرداخت خواهد شد. 
وی با بیان اینکه کارمزد اشتغال پایدار روستایی 6درصد است ، یادآور شد: این تسهیلات بستگی به نوع طرح تا سه سال تنفس دارد و بعد از آن تا 6 سال مهلت پرداخت تسهیلات و در واقع وام اشتغال با 9 سال مهلت بازپرداخت داده می شود. 
معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه نباید مشکل مردم اضافه شود، اظهار کرد: اگر مسئولان، صادقانه و با اخلاص برای مردم کار کنند، آنها هم با اعتماد به نظام و انقلاب ، سرمایه های خود را به کار خواهند گرفت و به اقتصاد و اشتغال کمک خواهند کرد. 
در این جلسه از خدمات محمد یارمند مدیرکل امور روستایی سابق استانداری یزد تجلیل و محمود زارع (ناطق) به عنوان مدیرکل جدید این بخش معرفی شد. 
منبع: ایرنا

شنبه, 02 تیر 1397 ساعت 16:07

سکه تمام 400 هزار تومان حباب دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به دلایل روانی حدود 400 هزار تومان حباب دارد.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ظهر روز (شنبه) با بیش از 100 هزار تومان افزایش نسبت به پایان معاملات پنجشنبه گذشته، از 2 میلیون و 700 هزار تومان عبور کرد.
همچنین هر گرم طلای خام 18 عیار اکنون به 231 هزار تومان رسیده است که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و اجرت کار، قیمت هر گرم مصنوعات طلا بیش از 300 هزار تومان برای مصرف کننده تمام می شود.
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا درباره چرایی این افزایش گفت: بخش عمده ای از این افزایش قیمت دلایل روانی دارد؛ اعلام سیاست جدید بانک مرکزی مبنی بر عرضه گواهی پیش فروش سکه، این شایعه را در بازار بوجود آورده که قرار نیست سکه های پیش فروش شده به خریداران تحویل داده شود.
وی افزود: در حالی که مسئولان بانک مرکزی گفته اند تحویل سکه های پیش خرید شده قطعی است، اما تا زمانی که بازار با شرایط و سیاست های جدید آشنا و این گواهی ها به بورس عرضه شود، اثر روانی خود را بر بازار خواهد داشت.
محمدولی، فشار تقاضا بر بازار را عامل دیگر در افزایش بهای سکه دانست و افزود: محاسبه های ما نشان می دهد هر قطعه سکه تمام حدود 400 هزار تومان حباب دارد.
رئیس اتحادیه طلا در عین حال قیمت طلای خام را فاقد هرگونه حباب قیمتی دانست و گفت: اکنون قیمت طلای خام به قیمت های جهانی آن نزدیک شده است.
محمدولی، تنش در روابط تجاری آمریکا و چین را یکی از دلایل افزایش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی دانست و گفت: با این حال افزایش بهای طلا در بازار ایران دلایل داخلی دارد.
منبع: ایرنا

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بالا رفتن قیمت سکه و دلار در بازار گفت: با توجه به وزن سکه بهار آزادی قیمت واقعی آن یک میلیون و 600 هزار تومان است اما متاسفانه در حال حاضر سکه به قیمت دو میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد.

رحیم زارع، نماینده مردم آباده با اشاره به وجود 1300 تا 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه ادامه داد: علت اینکه نقدینگی، سرگردان است و به سمت بازارهای موازی با سیستم بانکی می‌رود این است که با نرخ سود سپرده‌ها زیاد بازی شده، مردم پول‌های خود را در بانک گذاشتند و دوباره آن را برداشتند و حالا به سمت بازارهای موازی مثل سکه، ارز، مسکن و خودرو رفتند.

وی با بیان اینکه قیمت فعلی خودرو در بازار قیمت واقعی نیست، گفت: یکی از دلایل بروز این اتفاقات، بی‌اعتمادی ناشی از سوء عملکرد صندوق‌های اعتباری و دیگری دست‌کاری کردن مکرر نرخ سود در سیستم پولی و بانکی است که باعث شده مردم پول‌هایشان به جای دیگری ببرند تا جایی که سکه بهار آزادی در حال حاضر دو میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد در حالیکه قیمت واقعی آن با توجه به وزن 8.1 گرم آن، یک میلیون و 600 هزار تومان است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو برابر شدن قیمت خودروهای خارجی به دلیل برخی تصمیم‌گیری‌های غلط در سیستم اقتصادی است، تصریح کرد: کاری که در حال حاضر بانک مرکزی باید انجام دهد، ساماندهی ثبت سفارش واردات است. ما باید با توجه به محدودیت ارزی تنها برای کالاهای اساسی و کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید نمی‌شود، ارز اختصاص دهیم اما متاسفانه شاهد این هستیم که کالاهایی مثل سطل زباله یا خاک مخصوص خوابیدن گربه از خارج وارد می‌شود. عده‌ای ارز 4200 تومانی را می‌گیرند و این نوع واردات را انجام می‌دهند و بعد کالایشان را به دو برابر قیمت می‌فروشند، اینها مسائلی است که باید نسبت به ساماندهی آنها اقدام شود.

نماینده مردم آباده در مجلس با بیان اینکه واردات خودرو در دو ماه گذشته بسیار اندک بوده، اظهار کرد: البته ما نمی‌توانیم راه واردات را ببندیم چرا که به هر حال به موضوع تجارت باور داریم و این امر شامل واردات و صادرات هم می‌شود اما لازم است در شرایط محدودیت ارزی دولت مطالعه ویژه‌ای داشته باشد تا اگر لازم است خودش کالاهای اساسی را وارد کند.

زارع در پایان با اشاره به کمپین «من نمی‌خرم» که از سوی برخی چهره‌های مشهور تبلیغ می‌شود نیز گفت: این کمپین می‌تواند قدری در شرایط فعلی موثر باشد و مردم هم باید بدانند که صرفا به اندازه نیازشان خرید کنند و برای خرید برخی کالاها هجوم نیاورند اما نیاز است.
منبع: عصر ایران

قیمت هر سکه آتی تحویل شهریور، آبان و دی در بورس کالای ایران بیش از ۳ میلیون تومان داد و ستد می شود در عین حال قیمت هر سکه در بازار نقد حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

 با افزایش قیمت سکه در بازار نقد بازار آتی سکه نیز با افزایش قیمت مواجه شده به طوری که هر سکه آتی تحویل دی ماه به قیمت بیش از سه میلیون تومان رسیده است.

همچنین در حال حاضر قیمت تسویه روزانه قرارداد آتی سکه تحویل آبان ماه ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است و قیمت سکه تحویل شهریور ماه کمی بیش از ۳ میلیون تومان است.

لازم به ذکر است در هفته‌های گذشته با افزایش نوسانات صعودی در بازار طلا قیمت سکه به طور کم سابقه‌ای رشد کرد و در حال حاضر قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار نقد حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

عده‌ای معتقدند یکی از عوامل گرانی طلا نوسانات نرخ ارز است، چرا که قیمت طلا و سکه وابستگی نزدیکی به قیمت دلار دارد. از طرفی در این روزها قیمت دلار در بازار غیر رسمی با افزایش رو به رو شده و این موضوع در افزایش قیمت سکه در بازارهای مختلف از جمله بازار آتی بورس کالا تاثیر داشته است.

عدم توازن عرضه و تقاضا نیز از دیگر دلایل گران شدن طلا و خصوصا سکه است چرا که بسیاری از مردم برای حفظ ارزش پول خود برای خرید سکه اقدام می کنند و با افزایش تقاضا با مقداری کمبود در بازار مواجه هستیم که این کمبود خود به بالا رفتن قیمت دامن می‌زند.

این موضوعات به افزایش قیمت ها در بازار آتی سکه طلا هم دامن زده به طوری که طی دو ماه گذشته با اینکه قیمت هر سکه طلا در بازار آتی کمتر از ۲ میلیون تومان بود امروز این مبلغ به بیش از ۳ میلیون تومان رسیده است. عده ای از کارشناسان معتقدند قیمت ها در بازار آتی در ادامه نیز احتمالا با نوسانات زیادی همراه خواهد بود.

کارشناسانی هستند که معتقدند قیمت سکه در بازار ایران با توجه به دیگر بازارها از جمله بازارهای غیر رسمی ارز با حباب مواجه است. در عین حال افزایش تقاضا که ناشی از التهاب در بازار و سرمایه گذاری بابت حفظ ارزش پول است به این حباب دامن زده است.

قرارداد آتی به طور کلی، قراردادی است که در آن خریدار و فروشنده توافق می کنند، مقدار معینی کالای مشخص را با کیفیت مشخص، قیمت معلوم و در زمان مشخص معامله کنند. در این قرارداد فروشنده متعهد تحویل کالا در تاریخ تعیین شده در زمان عقد قرارداد و همچنین خریدار متعهد به پرداخت وجه در تاریخ مذکور می باشد. سرمایه گذاران معمولاً از این نوع قرارداد برای پوشش ریسک خود استفاده می کنند.

منبع: ایسنا

شورای ‌عالی شهرسازی و معماری با ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در حریم و محدوده ‌های شهرستان های استان تهران مخالفت کرد.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، شورای ‌عالی شهرسازی و معماری در جلسه 31 اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم گرفت ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در حریم و محدوده‌ شهرستان های استان تهران (رباط‌ کریم، شهر قدس، صفادشت، گلستان، نصیرشهر) متوقف شود. 
«محمدسعید ایزدی» دبیر شورای ‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به استاندار استان تهران، مصوبه این شورا مبنی بر مخالفت با ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در این استان را در هشت بند، ابلاغ کرد.
شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران با توجه به مغایرت صریح این موضوع با همه موازین و احکام فرادستی در سطح مجموعه شهری تهران و در راستای ایفای تکالیف قانونی در تعادل‌ بخشی فضایی در عرصه سرزمین، ضمن اعلام مخالفت با ایجاد شهرک صنعتی جدید در استان تهران مقرر کرد، از این پس ساماندهی ساخت و سازهای کارگاهی و صنعتی موجود در حریم و محدوده شهری استان در قالب طرح های ساماندهی صنوف و مشاغل مزاحم شهری با رعایت ضوابط و مقررات مرتبط انجام گیرد.
بر اساس این نامه و با توجه به اینکه شهرک های صنعتی در استان به طور عمده بدون هرگونه خدمات شکل گرفته اند، مقرر شد همه اراضی خالی بین قطعات ساخته شده به سطوح خدماتی اختصاص یابد. 
در این مصوبه رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده توسط اداره کل حفاظت و محیط‌ زیست استان تهران به هنگام تهیه نقشه کاربری اراضی پیشنهادی در مورد هرکدام از شهرک‌های صنعتی الزامی شده است.
در این مصوبه حریم و محدوده شهرهای گلستان، نصیرشهر، رباط کریم، صفادشت و قدس کماکان به قوت خود باقی خواهد ماند، لذا به استناد ضوابط زیست‌ محیطی صدور مجوز برای صنایع و کارگاه‌ها واقع در شهرک‌های مذکور در محدوده شهرها تنها شامل صنایع گروه الف و در حریم شهرها، شامل صنایع تا رده ج خواهد بود.
همچنین با توجه به مصوبه اردیبهشت ماه امسال هیات وزیران، شیوه تعیین مصادیق صنایع غیرمجاز مشمول این تصویب نامه و نیز جلوگیری از تکرار تخلف در محل استقرار غیرمجاز صنایع مذکور، بر اساس دستورالعمل مشترک وزیران کشور و صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست خواهد بود.
با توجه مقرر شده با عنایت به قرار گرفتن شهرک‌های صنعتی زاگرس، گلبرگ و قدس در داخل محدوده شهر قدس، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران گزارشی از وضعیت سطوح و سرانه کاربری‌های خدماتی این شهر تهیه و جهت اقدامات بعدی به دبیرخانه شورای‌ عالی ارسال کند.
منبع: ایرنا

صفحه 1 از 2748

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395